Osiem spektakli

49. Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się w dniach 9-15 maja, a w ich programie w ramach konkursu zaprezentowanych zostanie osiem spektakli.

Do jury zaproszeni zostali Agnieszka Glińska i Michał Zadara – reżyserzy oraz Majka Maj i Krzysztof Dracz – aktorzy. Festiwal otworzy Kupiec wenecki Shakespeare’a z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, następnie zobaczymy Plotkę Vebera w reż. Norberta Rakowskiego i w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi, Ślub Gombrowicza w reż. Waldemara Zawodzińskiego z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, łódzko-szczecińską produkcję – Rowerzystów Schmidta w reż. Anny Augustynowicz, Elektrę Eurypidesa w reż. Natalii Korczakowskiej z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz dramat Ionesco Król umiera, czyli ceremonie w reż. Piotra Cieplaka, w którym wystąpią znakomici aktorzy Starego Teatru w Krakowie, m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Dorota Segda i Jerzy Trela.

Festiwal zakończy Słodki ptak młodości z gdańskiego Teatru Wybrzeże ze znakomitą rolą Doroty Kolak. Teatr kaliski pokaże Plażę Petera Asmussena w reż. Rudolfa Zioło oraz - poza konkursem - koncert Wiem, że nie wrócisz w wykonaniu Agnieszki Dulęby-Kaszy i zespołu The Sunday Singers. Jak każdego roku, oprócz przedstawień konkursowych przewidziano szereg imprez towarzyszących. Przede wszystkim zaprezentowane zostanie głośne przedstawienie Szczęśliwe dni Samuela Becketta, w którym wystąpią Maja Komorowska i Adam Ferency z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Ponadto w ramach kaliskich obchodów Roku Grotowskiego odbędzie się seminarium Jerzy Grotowski – spojrzenia z udziałem m.in. Mai Komorowskiej i Aliny Obidniak.

Imprezą towarzyszącą Spotkaniom będzie także wystawa fotograficzno-multimedialna Bogny Rząd i Tomasza Jankowskiego pt. TKANKA, prezentowana w podziemiach „Pod Aniołami”.

 Agata Wypych-Skonieczny
Materiały Festiwalu
24 kwietnia 2009