Osiemnaście przedstawień na sześciu scenach

Jutro, 13 października już po raz dwunasty zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum".

W czasie pięciu festiwalowych dni najmłodsza publiczność będzie miała okazję obejrzeć osiemnaście przedstawień, granych na pięciu katowickich scenach, a także uczestniczyć w wydarzeniach warsztatowych. Jak zawsze nie zabraknie również atrakcji dla nieco starszych widowni.

Tegoroczna edycja odbywającego się co dwa lata katowickiego Festiwalu będzie miała szczególny charakter, bowiem zbiegła się ona w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 70-lecia istnienia Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum". Dlatego też, w ramach 12. edycji imprezy będzie można obejrzeć najnowsze repertuarowe propozycje katowickiej sceny, przedstawiane poza konkursem, a także "Performens Jubileuszowy" prezentowany w trzech miejscach: na podwórku "Ateneum", katowickim Rynku oraz pl. Szewczyka.

Wśród osiemnastu przedstawień, jakie zaprezentowane zostaną w Katowicach, dziewięć z nich weźmie udział w konkursie: będą to trzy propozycje z Polski oraz sześć spektakli zagranicznych. Inscenizacje powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze aktorskie role, Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagrodę Śląskiego Oddziału ZASP za animację. O przyznaniu wyróżnień w postaci nagród pieniężnych oraz statuetek projektu prof. Zygmunta Brachmańskiego, zadecyduje międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marka Waszkiela. Nowością w czasie tegorocznej edycji będzie jury dziecięce, które nagrodzi najlepszy spektakl.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom to nie tylko przedstawienia, ale i także szereg imprez towarzyszących. Wśród nich nie zabraknie warsztatów organizowanych w domach kultury zlokalizowanych na terenie Katowic, prowadzonych przez zagranicznych artystów lalkarzy, czy czytania i promocji "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży". Jedną z atrakcji będzie również ciekawie zapowiadająca się jubileuszowa wystawa fotografii z "Operetki" Witolda Gombrowicza, autorstwa Przemysława Wiśniewskiego, w którą zaangażowano cały aktorski zespół katowickiego Teatru.

Spektakle prezentowane będą na dwóch scenach, którymi dysponuje Teatr Ateneum, a także w Kinoteatrze Rialto, Pałacu Młodzieży i Galerii Katowickiej-Wyższy Poziom. Patronat Honorowy nad Festiwalem objął prezydent Miasta Katowice, a także Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA. Impreza potrwa do soboty, 17 października. Wówczas też poznamy laureatów.Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
12 października 2015