Ostatnia premiera operowa

Ostatnia premiera operowa w tym sezonie artystycznym, koncertowe wykonanie „Zakazu miłości" Ryszarda Wagnera już w piątek na scenie Opery Wrocławskiej. Przed nami także pokaz wieńczący warsztaty tańca „Open Door".„Zakaz miłości" to dzieło niezwykle rzadko wykonywane, zaliczane do wczesnego okresu twórczości Ryszarda Wagnera. Libretto kompozytor stworzył w oparciu o komedię Szekspira „Miarka za miarkę". Opera miała swoją premierę w roku 29 marca 1836 roku w Magdeburgu. Jej treść opowiada o poczynaniach satrapy i hipokryty Friedricha, rządzącego Sycylią pod nieobecność jej króla. Tymczasowy zarządca usiłuje zakazać wszelakich zabaw, picia alkoholu i pozamałżeńskiej miłości, widząc w tym moralną pustkę. W efekcie sam staje się ofiarą pułapki srogich przepisów, które postanowił wdrożyć w życie mieszkańców Palermo.

Pod względem muzycznym „Zakaz miłości" to swoisty konglomerat stylistyki opery włoskiej i niemieckiej, nieprzypominający dzieł z dojrzałego okresu twórczości kompozytora. Opera Wrocławska stanie się miejscem, w którym opera zostanie pierwszy raz przedstawiona polskiej publiczności. Orkiestrę, chór i solistów podczas dwóch wieczorów (29 czerwca i 1 lipca) poprowadzi niemiecki dyrygent, Volker Perplies. Wśród solistów usłyszymy m.in. Tomasza Rudnickiego w tytułowej roli Friedricha, Katarzynę Haras-Kruczek w partii Dorelli, Agnieszkę Kuk, która wcieli się w postać Isabelli, a także Wojciecha Parchema w roli Lucia i Huberta Stolarskiego, jako Antonia. Partię Claudia wykona Aleksander Zuchowicz. Premiera w piątek 29 lipca o godz. 19.00. Kolejne wykonanie w niedzielę 1 lipca o godz.18.00.

Pomiędzy dwoma wykonaniami opery Wagnera, 30 lipca o godz. 19.00, odbędzie się prezentacja dziewięciu etiud choreograficznych, które z tancerzami Opery Wrocławskiej przygotowało dziewięciu polskich i zagranicznych choreografów, w ramach warsztatów „Open Door". To inicjatywa, która ma na celu propagowanie tańca współczesnego i wspieranie młodych choreografów w ich rozwoju zawodowym. Ponadto „Open Door" to promocja muzyki polskich kompozytorów. Przytowane chorografie powstały do dzieł Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Sławomira Kupczaka i Pawła Mykietyna. Bilety na wieczór z tańcem współczesnym w cenach 10 i 20 złotych.

Projekt jest realizowany we współpracy z Semperoper Ballet z Drezna. Warsztaty zostały współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, a patronat nad nimi objął Instytut Goethego.(-) (-)
Materiał Opery
29 czerwca 2018
Portrety
Volker Perplies