Otwarci

Nie w Radomiu, nie w Rzeszowie, nie w Krakowie i nie w Warszawie! Właśnie w Łodzi, na Festiwalu Szkół Teatralnych, rozpoczyna się aktorska droga studentów uczelni teatralnych. 33. edycja otwarta!

„Szkoła jest małą ściemniarą, wróży Ci pracę wspaniałą..." odważną interpretację tekstu piosenki z jednej z kasowych polskich komedii romantycznych usłyszała widownia Teatru Nowego, w którym zainaugurowano wczoraj 33. Festiwal Szkół Teatralnych. O marzeniach o aktorstwie, czterech latach spędzonych w murach Szkoły, permanentnym braku czasu i etatów – z wzorcową dykcją i idealnie odwzorowaną linią melodyczną. Odważnie, energetycznie, kontrowersyjnie, z dużym dystansem – to już tradycja! Festiwal zainaugurował występ studentów III roku Wydziału Aktorskiego przygotowany pod opieką Wacka Mikłaszewskiego, doktoranta Wydziału Aktorskiego naszej Szkoły.

Oficjalnie festiwal otworzył prof. Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi. – Nadal nie lubię festiwali, nic się nie zmieniło. Jednocześnie mam zaszczyt opiekować się tym festiwalem, który jest absolutnie wyjątkowy – bo tutaj istotniejsze jest spotkanie i wymiana energii niż ściganie się po nagrody – mówił Rektor Szkoły Filmowej. – Przyjeżdżam tutaj co roku, nigdy nie mam najmniejszej wątpliwości, gdzie jestem – Łódź to niezwykła energia – mówił prof. Andrzej Strzelecki, Rektor Akademii Teatralnej w Warszawie. – Wiosłujmy razem, wspólnie, wiosłujmy – namawiała ze sceny prof. Ewa Kutryś, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Prof. Krzysztof Kuliński, Dziekan Wydziału Aktorskiego PWST Kraków Filii we Wrocławiu wskazywał na magię liczb: widzimy tutaj dwie trójki, to zapowiedź tego, że ten festiwal wypadnie na szóstkę! Pozdrowienia z Wrocławia!

Wydarzeniem specjalnym inauguracji był pokaz filmu „Śpiewający obrusik" – pierwszego w historii szkolnictwa artystycznego pełnometrażowy dyplom aktorski. Film wyreżyserował prof. Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły. W obsadzie studenci IV roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. – Wielokrotnie zadawano nam pytania – w myśl tzw. logiki logicznej – dlaczego w Szkole Filmowej nie robicie dyplomów filmowych? – mówił przed projekcją Rektor Szkoły – Udało nam się nareszcie doprowadzić do takiej sytuacji, powstał pierwszy filmowy dyplom aktorski. Mamy zainteresowanie festiwali, plany dotyczące jesiennej premiery i dystrybucji „Śpiewającego obrusika".

Pierwszy dzień festiwalu zakończyła OFFicjalna impreza w Szkole.

33. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych oficjalnie więc i nieoficjalnie otwarta!Jolanta Kolano
Materiał organizatora
5 maja 2015