Otwarcie nowej siedziby Cricoteki jesienią 2014

12 września przyszłego roku otwarta zostanie nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - ogłosili w środę na konferencji prasowej w Krakowie dyrektor placówki Natalia Zarzecka i członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Nowa siedziba Cricoteki powstaje na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. - Żeby zobaczyć, czym ma być nowa Cricoteka trzeba stanąć w tym miejscu. Rok temu nie było jeszcze o tym mowy, ale problemy natury technicznej, konstrukcyjnej zostały już pokonane. Jesteśmy pewni, że nie ma zagrożeń i termin otwarcia obiektu 12 września jest realny - mówił w środę Krupa.

Przyznał, że realizacja inwestycji jest opóźniona prawie o dwa lata, ale wynika to w dużej mierze z przyczyn obiektywnych m.in. z położenia obiektu w trudnym terenie, tuż nad Wisłą. - Jestem zafascynowany przestrzenią, którą w tej chwili widzę i jestem przekonany, że Cricoteka będzie jedną z wizytówek Krakowa -podkreślił.

Roboty budowlane mają się zakończyć 31 maja przyszłego roku. Wielofunkcyjny obiekt powstaje z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku.

- Nowoczesny, futurystyczny kształt obiektu oparty jest na dwóch trzonach posadowionych na żelbetowych palach o głębokości do 12 m. Posadowienie starej elektrowni również jest skomplikowane, ponieważ prawie pod całym budynkiem wykonana została nowa, podziemna kondygnacja. To wszystko znajduje się tuż obok rzeki, więc warunki hydrogeologiczne są skomplikowane" - mówił inż. Wiesław Żurowski z Chemobudowy Kraków S.A., która realizuje inwestycję. Podkreślił, że nowatorski charakter mają elementy elewacji. - Ten obiekt będzie widoczny z różnych miejsc Krakowa - dodał.

Współautor projektu architektonicznego Piotr Nawara mówił, że nowa Cricoteca będzie połączeniem dwóch "krwioobiegów" - nowego i zabytkowego budynku i obiektu "prospołecznego". - Powstanie duży plac publiczny z możliwością obserwowania Wisły. Budynek będzie łączył szereg funkcji. Jego elewacja będzie podświetlana nie od zewnątrz, ale światło będzie się żarzyło z wewnątrz.

"Podbrzusze" metalowej konstrukcji będzie pokryte lustrem, osoby wchodzące na plac będą w interakcji z architekturą, bo odbiją się w budynku - opowiadał Nawara, prezes zarządu spółki nsMoonStudio.

Obecnie dobiega końca zabudowa elewacji nowego budynku, w najbliższym czasie rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz, a w dawnej elektrowni wymieniany ma być dach i montowana stolarka okienna.

W nowej Cricotece, która będzie mieć ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieścić się będą: stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, przestrzeń na wystawy czasowe, sala wielofunkcyjna ze 140 miejscami, sala edukacyjna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę i panoramę Krakowa.

- Nowy obiekt, choć niewielki, będzie połączeniem muzeum, galerii, sali teatralnej, przestrzeni edukacyjnej i archiwum - mówiła PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka. - Wystawa stała będzie oparta o kolekcję stworzoną przez Tadeusza Kantora i jest dedykowana przede wszystkim jego teatrowi. Opowiemy o historii Cricoteki, o obiektach, które stworzył artysta i ideach dla niego najważniejszych- dodała. W 2015 r., w setną rocznicę urodzin Kantora, przygotowana zostanie m.in. wystawa malarstwa Kantora.

Inwestycja ruszyła w grudniu 2009 r. W skutek nieporozumień dotyczących możliwości realizacji projektu, prace w 2012 r. przez kilka miesięcy były wstrzymane.

Budowa Cricoteki, jej wyposażenie wraz z urządzeniem wystawy stałej, ma kosztować ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie Cricoteka funkcjonuje w czterech różnych siedzibach. Po przeprowadzce w nowe miejsce, dla widzów dostępna będzie jeszcze Galeria - Pracownia Kantora przy ul. Siennej.(-) (-)
(PAP)
1 listopada 2013