Outsider o naturze filozofa

„Nie powiedziałbym, że myślę, więc jestem.
W moim przypadku jestem, to myślę"
(Menel w Meneliadzie Jerzego Niemczuka)


Marian Opania przygotowuje monodram we własnej reżyserii, scenografii i aktorskim wykonaniu – "Meneliada" wg tekstu Jerzego Niemczuka.

Aktorskie kreacje Mariana Opanii w Ojcu Floriana Zellera i Cesarzu wg reporterskiej prozy Ryszarda Kapuścińskiego niezmiennie poruszają widzów tych przedstawień z repertuaru Teatr Ateneum. Aktor jest ceniony także za monodramy – W progu Glena Bergera i Moskwa-Pietuszki wg Wieniedikta Jerofiejewa. Najnowszy monodram Meneliada jest prapremierą sztuki, którą Jerzy Niemczuk napisał z myślą o Marianie Opanii.

Bohater "Meneliady" to outsider o naturze filozofa, znawca jasnych i ciemnych stron życia, ale i romantyk o czułym sercu. Jego przemyślenia i obserwacje z perspektywy śmietnika i odpadów, którymi codziennie zasypujemy naszą planetę, wiele mówią o dzisiejszym świecie i o nas samych.

Menel z "Meneliady" kiedyś miał wszystko, dziś nie ma nic. A może... właśnie jest odwrotnie?
Ta znakomita sztuka Jerzego Niemczuka (znanego m.in. ze swoich scenariuszy do wielu popularnych i lubianych telewizyjnych seriali) została wdzięcznie urozmaicona piosenkami z tekstami Jana Wołka, Ewy Borzęckiej, Leszka Cichońskiego z muzyką Janusza Grzywacza i Jerzego Satanowskiego.
Monodram Mariana Opanii - prapremiera: Scena 61, 27 maja 2022, godz. 19:00
Kolejne zaplanowane przedstawienia:
28 maja, godz. 19:00
29 maja, godz. 18:30
1, 2, 3, 4 czerwca, godz. 17:00Małgorzata Szum
Materiał Teatru
27 maja 2022
Spektakle
Meneliada
Portrety
Marian Opania