Owacje dla "Fasady"

17 października zespół Białostockiego Teatru Lalek powrócił z występów w Egipcie. W ramach 21. Kairskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych lalkarze białostoccy pokazali "Fasadę" w reżyserii Dudy Paiva.

Spektakl zaplanowany na 13 i 14 X w kameralnej sali Teatru Al Ghad w Kairze spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Zainteresowanie białostockim przedstawieniem przerosło oczekiwania organizatorów, którzy poprosili o trzeci, dodatkowy spektakl, poza programem festiwalu. To rzadka praktyka podczas międzynarodowych imprez, lecz rozgłos "Fasady" wśród uczestników festiwalu, zajętych na co dzień własnymi prezentacjami, skłonił białostoczan do podjęcia wyjątkowego wysiłku. Trzeci spektakl, zagrany 14 X w późnych godzinach nocnych i tuż przed wyjazdem części ekipy na lotnisko, przyjęto owacyjnie.

Kairski festiwal, na którym często goszczą polskie zespoły teatralne dzięki niezwykłej pracy "ambasadora polskiego teatru w Egipcie", dr Hanaa Metwaly, skupia teatry z całego świata. W tym roku było to ponad 50 zespołów, m.in. z Iraku, Jemenu, Sudanu, Arabii Saudyjskiej, ale też innych kontynentów, Europy, Azji czy obydwu Ameryk, m.in.: Anglii, Włoch, Rosji, Meksyku, Brazylii, Ukrainy, Libanu, Syrii. Licznie uczestniczą w festiwalu także kraje afrykańskie.

Festiwal zakończy się 20 października oficjalnym ogłoszeniem werdyktu jedenastoosobowego, międzynarodowego jury, wybierającego najlepszy spektakl, reżyserię, scenografię oraz role aktorskie męską i żeńską. Już dziś jednak, BTL otrzymał zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji kairskiego festiwalu. W 2010 białostoccy lalkarze zaprezentują w Kairze Biegun Nabokova, spektakl obsypany w ubiegłym roku wieloma prestiżowymi nagrodami teatralnymi.

Na zdjęciu ekipa "Fasady" przed Muzeum Egipskim w Kairze.(-)
Materiały Teatru
20 października 2009
Spektakle
Fasada