Partnerka Domingo

Poznaliśmy nazwisko artystki, która 8 czerwca będzie towarzyszyć Placido Domingo na scenie, podczas jego koncertu w łódzkim Teatrze Wielkim z okazji 90-lecia województwa łódzkiego. Będzie to wyśmienita chilijska sopranistka Veronica Villarroel.

Artystka, która będzie partnerować Domingo, ma w repertuarze najpiękniejsze i najtrudniejsze partie operowe, a występowała na największych międzynarodowych scenach świata, takich jak Metropolitan Opera, La Scala, Royal Opera House Covent Garden, Deutsche Oper w Berlinie czy oper w San Francisco, Los Angeles i Waszyngtonie. 

Veronica Villarroel [na zdjęciu] zadebiutowała w Teatro Municipal w chilijskim Santiago jako Musetta w "Cyganerii". Wystąpiła tam razem z Renatą Scotto, która pomogła artystce przenieść się do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia muzyczne w American Opera Center przy Julliard School. W Europie Villarroel zaśpiewała po raz pierwszy w 1989 roku jako Antonia w "Opowieściach Hoffmanna" na Festiwalu dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech. Jednak to występ w barcelońskim Gran Teatre del Liceu rok później w roli Fiordiligi w "Cosi fan tutte" przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. 

W 1991 roku debiutowała w Metropolitan Opera jako Mimi; później wielokrotnie występowała tam w tej roli w kolejnych wznowieniach "Cyganerii". Partię Liu w "Turandot" po raz pierwszy wykonała w Operze Lyońskiej. Na scenie mediolańskiej La Scali zadebiutowała w 1992 roku podczas występu Placido Domingo, z którym do dziś często śpiewa zarówno na koncertach, jak i w przedstawieniach na całym świecie. 

Veronica Villarroel otworzyła też sezon w Metropolitan Opera w 1999 roku, występując w roli Neddy w "Pajacach". Tam też podczas gali otwarcia sezonu 2001/2002 wykonała partię Desdemony z aktu III "Otella"; partnerował jej wówczas również Placido Domingo, a dyrygował James Levine. 

Wkrótce poznamy program koncertu i nazwisko dyrygenta, który poprowadzi łódzką orkiestrę. Przypomnijmy, że koncert, który rozpocznie się o godz. 21, będzie jedynym występem Placido Domingo w Polsce podczas tegorocznego ogólnoświatowego tourneé artysty. Recital śpiewaka ma potrwać około stu minut. Ci, którzy nie znajdą się na widowni, mają mieć okazję obejrzeć i wysłuchać występu na telebimach rozstawionych przed operą... 

Placido Domingo ma spędzić w Łodzi trzy dni. Zamieszka w nowo otwartym hotelu andel\'s, w dwupoziomowym apartamencie Maisonette Deluxe. A bilety już się kończą - zostało jeszcze trochę po 700 złotych do amfiteatru...Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
14 maja 2009