Performance Justyny Koeke

"Widzew!!! Co?! Koeke!!!" - tak swój najnowszy performance nazwała Justyna Koeke, pochodząca z artystycznej rodziny Malików, twórczyni niepokorna i zaskakująca. Pokaz 17 lutego

Już sam tytuł, zadziorny i intrygujący, świetnie określa charakter dokonań Koeke. Jej dotychczas zrealizowane akcje zawsze łączyły wizualną atrakcyjność ze społecznym zaangażowaniem i artystyczną prowokacją. Tak zapowiada się również performance, w którym będzie można uczestniczyć w Noffgalerii mieszczącej się w łódzkim Teatrze Nowym. W "Widzewie" artystka wypowiada się na temat przemocy i agresji oraz nieuświadamianych destrukcyjnych zapędach współczesnego człowieka. W większości performance'ów Koeke widzowie są nie tylko biernymi obserwatorami, ale też stają się uczestnikami akcji. Tak też zapowiada się "Widzew", w którym główną rolę - obok samej artystki - odgrywać będą dzieci, aczkolwiek dorośli widzowie również zostaną zaproszeni do współtworzenia akcji (każdy uczestnik otrzyma specjalne okulary ochronne, które będzie mógł zatrzymać na dowód uczestnictwa w performancie). Powstałą podczas performance'u instalację wraz z dokumentacją filmową z wydarzenia będzie można oglądać w Noffgalerii do 17 marca.

Łódzki performance Justyny Koeke zapowiada się na artystyczne wydarzenie tej rangi, co jej poprzednie akcje zrealizowane w Krakowie. Głośno było o akcji "Ulica Smoleńsk 22/8", którą Justyna Koeke zrealizowała wraz ze swoją siostrą, Cecylią Malik. W akcie protestu przeciw zawłaszczaniu mieszkalnych dzielnic Krakowa przez instytucje bankowe artystki wyrzuciły meble swoich rodziców na ulicę. Ogromny rozgłos uzyskała też społeczna akcja dowodzonej przez siostry Cecylię i Justynę grupy "Modraszek Kolektyw", która poprzez szereg artystycznych działań sprzeciwiała się zabudowie zielonych terenów wokół krakowskiego jeziorka na Zakrzówku.

Justyna Koeke - w latach 1996-1998 studiowała konserwację w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła rzeźbę na ASP w Krakowie oraz Sztuki Wolne i Ceramikę na Kunstakademie w Stuttgarcie. Jest stypendystką programu Erasmus (2004) oraz La Cité Internationale des Arts w Paryżu (2008). Uczestniczyła w Mobile Academy w Warszawie (2006). Dwukrotnie wyróżniona nagrodą Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (2002 i 2008). Strona artystki - www.justynakoeke.com.

***

WIDZEW!!! CO?! KOEKE!!! - performance Justyny Koeke
17 lutego o 22.00
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi
Foyer Dużej Sali (wejście od Więckowskiego)(-)
Materiały Teatru
17 lutego 2012