Pierwsza w historii filia Teatru Wielkiego otworzy się w Kaliningradzie.

Na Wyspach Oktiabrskij wmurowano kamień węgielny, który da początek budowie budynku teatralnego. Oddanie nowego teatru do użytku zaplanowano na grudzień 2023 roku. Będą w nim dwie widownie na 950 i 300 miejsc. Tutaj też odbywać się będą warsztaty produkcji teatralnych. Projekt przewiduje także budowę mieszkań dla tych, którzy będą w nim pracować.Zapytany wcześniej o plany Teatru Wielkiego w Kaliningradzie, dyrektor generalny Władimir Urin zauważył, że teatr będzie samowystarczalny zarówno w sensie produkcyjnym, jak i twórczym. Na początku na deskach nowego teatru pokazywane będą inscenizacje moskiewskiej trupy, a kiedy ostatecznie wykrystalizuje się zespół aktorów, powstaną samodzielne inscenizacje. Jak powiedział Urin, podejście do repertuaru będzie takie samo jak w Teatrze Wielkim.

Filia Teatru Wielkiego to zaledwie część klastra kulturowego, który w ciągu trzech-czterech lat powinien wyłonić się w rosyjskiej enklawie. Projekt poza filią Teatru Wielkiego przewiduje budowę dużego kompleksu muzealnego, w który mają zaangażować się Galeria Trietiakowska, Ermitaż i Muzeum Rosyjskie.

Według gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa jedną z ciekawostek projektu będzie młodzieżowy kampus Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych – coś w rodzaju centrum edukacji ustawicznej dla młodzieży pasjonującej się sztuką. Najpierw otworzą się korpusy filii Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii i Centralnej Szkoły Muzykalnej dla utalentowanych dzieci. Dzieciom i pedagogom udostępnione zostaną mieszkania i pokoje w akademiku. W budowie jest już szkoła z basenem.

A teraz położono pierwszy kamień pod budowę filii Teatru Wielkiego. Oczywiście teatr miał już w Moskwie filie, a od 2002 roku razem z Teatrem Wielkim działa też jego Nowa Scena. Ale filia w innym mieście otworzy się po raz pierwszy.

Nieprzypadkowo wybrano Kaliningrad. To europejska twierdza Rosji. Władze chcą stworzyć w enklawie własny klaster kulturowy, co wzbogaci życie miasta i całego obwodu kaliningradzkiego, a także przyciągnie do regionu nowe rzesze turystów.

Polscy miłośnicy opery i baletu nie będą już zmuszeni jechać aż do Moskwy, żeby obejrzeć spektakle jednego z najlepszych teatrów świata.

Sąsiedni Kaliningrad zapewni im nie mniej barwne wrażenia artystyczne.(-) (-)
Sputnik
27 lutego 2020