Plany na sezon 2012/1013

W poniedziałek na pierwszej konferencji prasowej plany placówki na najbliższe miesiące przedstawił jej nowy dyrektor Jacek Malinowski, który zarządza teatrem od 1 września. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego dyrektora teatru Marka Waszkiela.

Malinowski powiedział dziennikarzom, że zależy mu, aby utrzymać teatr na "najwyższym poziomie artystycznym". W swojej pracy stawia przede wszystkim na rozwój zespołu aktorskiego teatru oraz działalność edukacyjną dla dzieci. Chce też - jak to określił - "otworzyć teatr na miasto". Chodzi o współpracę z innymi instytucjami, jak działającą w mieście Akademią Teatralną oraz organizacjami pozarządowymi. 

Malinowski będzie też kontynuował nurt międzynarodowy w teatrze i zapraszał do współpracy twórców z zagranicy. Zamierza też wyjeżdżać z teatrem na festiwale w kraju i poza jego granicami. W planach jest też otwarcie tzw. "sceny debiutów", gdzie będą się prezentować twórcy rozpoczynający swoją karierę. W teatrze będą również organizowane wykłady, czytania sztuk dramaturgicznych, wystawy czy koncerty.

Sezon w Białostockim Teatrze Lalek (BTL) rozpocznie się w ten weekend, zostaną pokazane wtedy spektakle z wcześniejszych repertuarów. To przedstawienia dla najmłodszych "Misiaczek" i "Jest królik na księżycu" oraz przedstawienie dla dorosłych "Czarne ptaki Białegostoku". Spektakle z powodu remontu dużej sceny w teatrze będą odbywać się m.in. w Akademii Teatralnej w Białymstoku.

We wrześniu rozpocznie się też akcja "7 razy dramat" organizowana wspólnie z grupą teatralną Coincidentia. Przez cały tydzień w teatrze będą czytane teksty współczesnej dramaturgii i literatury. Spotkania przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Na pierwsze z nich zaproszono Michała Walczaka, w kolejnych tygodniach uczestnicy zapoznają się z twórczością Mai Wojtyszko. W planach jest też stworzenie spektaklu na podstawie jednego z prezentowanych tekstów.

W nowym sezonie zaplanowano pięć premier. Pierwsza z nich odbędzie się w listopadzie (wtedy też ma zakończyć się remont dużej sceny - PAP), będzie do przedstawienie "Pieśń o cieniu" Urszuli Kijak. Oprócz tego, do współpracy zaproszono m.in. reżysera Pawła Aignera, który stworzy przedstawienie-western. Obecnie trwają prace nad scenariuszem. Premierę będzie miał też spektakl "Pięcioksiąg Izaaka" w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego.

Natomiast w grudniu do białostockiego teatru przyjedzie Instytut Teatralny z Warszawy z projektem "Teatralny plac zabaw". W ramach niego zostaną pokazane przedstawienia dla dzieci, wezmą też one udział w warsztatach. Następnie Instytut z tym projektem ma podróżować po regionie i grać w przestrzeniach nieteatralnych.

W ramach współpracy m.in. ze stowarzyszeniem Fabryka Bestsellerów, w teatrze odbędzie się jeden dzień Festiwalu Literackiego "Zebrane". Natomiast w ramach Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk" odbędą się tam pokazy teatralne.

 Białostocki Teatr Lalek jest miejską placówką. Zatrudnia 65 pracowników. BTL jest znaczącym się i nagradzanym teatrem w kraju oraz zagranicą. W jego repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też działalność edukacyjną dla dzieci.(-)
PAP
4 września 2012