Po raz czwarty w Bytomiu

29 kwietnia, po raz kolejny, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Tańca. To święto wszystkich tancerzy i miłośników tańca ustanowione zostało w roku 1982, przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku urodził się Jean-Georges Noverre, francuski tancerz i choreograf, wielki reformator tańca, człowiek, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Cztery lata temu, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu wystąpiła z inicjatywą uczczenia Międzynarodowego Dnia Tańca wspólnym koncertem śląskich ośrodków kultury, które łączy zawodowa pasja tańca. Na apel szkoły odpowiedzieli artyści Opery Śląskiej – współorganizatora imprezy oraz Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Śląskiego Teatru Tańca i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Poza tancerzami wymienionych zespołów i młodymi adeptami sztuki tańca, uczniami szkoły baletowej, w koncertach mieliśmy okazję podziwiać solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej i Opery na Zamku w Szczecinie. Występowali również uczniowie i absolwenci John Cranko Schule w Stuttgarcie, Konserwatorium Tańca w Pradze i Gimnazjum w Essen – Werden. 

Projekt nosi tytuł „Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Śląsku” i będzie już czwartą wspólną prezentacją każdego z uczestników podczas koncertu w Operze Śląskiej w Bytomiu 29 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00. Reżyserem spektaklu, tak jak w latach poprzednich, jest Henryk Konwiński – wybitny choreograf i reżyser, znany śląskiej publiczności z wielu znakomitych dokonań artystycznych.

Przygotowywane rok rocznie spektakle, stały się wydarzeniem oczekiwanym zarówno przez widzów, jak i wykonawców. Są świetną okazją    do spotkań całego środowiska baletowego na Śląsku i sprzyjają jego integracji. Impreza ma również na celu promowanie Śląska przez taniec i prezentację choreografów związanych z naszym regionem. Jest także promocją jedynej, profesjonalnej szkoły baletowej w województwie i jednej z pięciu tego typu szkół w Polsce.Janina Psiuk
Materiały Organizatora
20 kwietnia 2011