Po raz sto pięćdziesiąty

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum ma w tym miesiącu potrójną okazję do świętowania. Między Światowym Dniem Lalkarstwa a Międzynarodowym Dniem Teatru, w najbliższą niedzielę – 25 marca o godz. 16.00 – odbędzie się 150 przedstawienie „Krawca Niteczki".

Sztuka Zbigniewa Głowackiego w reżyserii Autora, ze scenografią Evy Farkašovej i muzyką Pavla Helebranda to jeden z najciekawszych tytułów na afiszu katowickich „lalek".

Prezentowano ją m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2014 (Strefa Dziecka), a transmisja w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół odbiła się szerokim echem w całej Polsce, przynosząc entuzjastyczne reakcje młodych telewidzów. „Niteczka" otrzymał również nagrodę za najlepsze przedstawienie Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2015.

Warto dodać, że setny spektakl (w listopadzie 2016) oklaskiwała publiczność francuska; Teatr gościł bowiem z tą sztuką w regionie Saint-Étienne.

Sceniczna wersja poetyckiej baśni Kornela Makuszyńskiego o krawcu, który załatał dziurę w niebie ratując miasteczko przed zatopieniem w strugach deszczu, a w nagrodę otrzymał tron i rękę królewny, wciąga i małych, i dużych.

Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości, unosząca się nad światem aura poezji zrównoważona absurdalnym humorem i groteską – to wszystko znajdziemy w pogodnej inscenizacji Teatru Ateneum.Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
23 marca 2018
Spektakle
Krawiec Niteczka