Pod znakiem romantyzmu

Teatr Narodowy wznawia cieszące się popularnością wykłady otwarte prowadzone przez krytyków, literaturoznawców i reżyserów. Do końca tego sezonu odbywać się mają pod hasłem "Gorączka romantyczna"

Jak pisze Maria Janion w swojej książce, od której tytułu pochodzi to hasło, „gorączka romantyczna to fantastyka i przeżycie kosmosu, tragizm i rewolucja. To wreszcie odrębność jednostki ludzkiej, to bunt samotnych indywidualistów przeciw obowiązującym normom społecznym i w obronie wolności".

Wykłady otwarte w tym sezonie skupiają się na zagadnieniu wizerunku bohatera romantycznego w dramacie europejskim. Będą bowiem tworzyły tło teoretyczne i historyczne dla premier planowanych na 2011 rok na scenie Teatru Narodowego. Najbliższą, „Lorenzaccia", przygotowuje Jacques Lassalle, i to właśnie o bohaterze opisanym przez Alfreda Musseta w sobotę opowie prof. Lech Sokół z Instytutu Sztuki PAN. W losach Lorenza de Medici, dokonującego zamachu na krewnego, okrutnego księcia Aleksandra, można odnaleźć analogię do postaci Konrada Wallenroda.

W planach jest też poprowadzenie wykładów m.in. przez Adama Pomorskiego, Jarosława Komorowskiego oraz Jerzego Jarockiego, który będzie opowiadał o pracy nad przygotowywanym w Teatrze Narodowym na jesień tego roku „Samuelem Zborowskim" Słowackiego. Wszystkie wykłady zostaną zebrane w książce, kolejnej pozycji z serii wydawniczej Teatru Narodowego.Antonina Rogala
Rzeczpospolita
26 lutego 2011