Poezja i literatura

W tym tygodniu poezja i literatura będą zdecydowanie nadawać ton w Teatrze Żydowskim. #TeatrŻydowskiWDomu wystartuje wyjątkowym koncertem opartym na wierszach Wisławy Szymborskiej z tomiku "Nic darowane", kolejne dni to spotkanie z poezją i piosenką żydowską, a także literaturą Ryszarda Marka Grońskiego dla dzieci i dorosłych.

Wtorkowy koncert poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej "Nic darowane" to wydarzenie, które miało miejsce w 1999 roku w Synagodze Starej w Krakowie. #TeatrŻydowskiWDomu przypomni rejestrację tego nadzwyczajnego koncertu poezji noblistki. W roli głównej tomik wierszy "Nic darowane" przetłumaczony na pięć języków, w tym po raz pierwszy na jidysz, wydany przez Fundację SHALOM w 1999 roku. Po raz pierwszy poezje noblistki zabrzmiały w Synagodze, z ogromną mocą i wdziękiem, w poszanowaniu żydowskiej kultury i historii. Swoją poezję zaprezentowała sama noblistka, a obok niej wystąpili również: Gołda Tencer, Krystyna Janda, Katarzyna Skrzynecka, Andrzej Blumenfeld oraz aktorzy Teatru Żydowskiego. Transmisja koncertu, 19 maja o godz. 20.00, na kanałach FB, YT i Vimeo Teatru Żydowskiego.

W środę, 20 maja o 18.00 aktorzy Teatru Żydowskiego przedstawią wiersze anonimowych, nieznanych autorów żydowskich, urzekające ekspresją, naturalizmem, humorem i ludową mądrością. W zbiorze "Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich" w znakomitych przekładach Jerzego Ficowskiego znajdują się utwory Zalotne - miłosne, Kołysanki, Rekruckie, Obyczajowe - rodzinne - refleksyjne, Zawodowe - o niedoli, Żartobliwe - satyryczne. Pierwsze wydanie antologii poezji ludowej Żydów polskich "Rodzynki z migdałami" ukazało się w 1964 roku i od razu stało się literackim wydarzeniem. W interpretacji aktorów Teatru Żydowskiego poezja Żydów polskich nabiera nowego blasku i skłania do refleksji nad przemijalnością natury i człowieczego losu.

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia poetyckiego "Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich" w przekładach Jerzego Ficowskiego jest Gołda Tencer. W spektaklu występują Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Jerzy Walczak; na klarnecie gra Dariusz Falana.

W drugim odcinku cyklu "Jak w przedwojennym kabarecie" Teatr Żydowski przybliży twórczość kabaretową wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów, takich jak Julian Tuwim czy Antoni Słonimski - artystów zajmujących się na co dzień literaturą wysoką, jednocześnie pisząc dla kabaretu na wyjątkowym poziomie, które do dzisiaj stanowią niezwykłą przygodę i wyzwanie dla współczesnych wykonawców. 21 maja w czwartek o godz. 20.00 w "Jak w przedwojennym kabarecie" aktorzy Teatru Żydowskiego - Wojciech Wiliński, Marek Węglarski, Henryk Fajfer - zinterpretują utwory Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota i Konrada Toma. Świetne opowieści i anegdoty Teresy Wrońskiej przeplatać będą utwory poetów międzywojnia.

W piątek tradycyjnie #TeatrŻydowskiWDomu oprócz dorosłych widzów zaprosi również dzieci i młodzież. 22 maja o 19.00 pokaże "Szlemiela" Ryszarda Marka Grońskiego, w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Ernestyny Winnickiej.

Ryszard Marek Groński, autor wielu książek dla dzieci, znany felietonista "Polityki", satyryk i poeta, był przez wiele lat kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego. Choć "Szlemiel" to opowieść o Zagładzie, jest również wzruszającą, pełną uroku baśnią. Przypomina dobrze znane żydowskie historie, rozgrywające się w okupacyjnej rzeczywistości, w której często przypadek decyduje o ocaleniu lub śmierci. Jednak opowieść Grońskiego różni się od innych - świat przedstawiony jest bowiem oczami buldoga, co sprawia, że widz ogląda świat jakby po raz pierwszy, z perspektywy kogoś niewiele rozumiejącego, obcego, a może dziecka...

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/wspieraj-teatr

Warto wspomnieć, że przez cały tydzień w Centrum Kultury Jidysz, będącym częścią Teatru Żydowskiego, w formule online odbywają się lektoraty języka hebrajskiego i jidysz, wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykłady i warsztaty - komputerowe, wycinanki i collage, tańca izraelskiego, teatrzyku lalkowego Simche, języka jidysz, hebrajskiego oraz angielskiego.(-) (-)
Materiał Teatru Żydowskiego
19 maja 2020