Pogrzeb psa na dobry początek

Karnawał w Rio, pogrzeb psa i zaświaty, w których niespodzianie pojawia się Jezus - takim spektaklem otwarto festiwal teatralny VizuArt (...) Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy wystawił "Historię o Miłosiernej, czyli Testament psa" Ariana Suassuny.

To spektakl oszałamiający barwami i światłem. Jarmarczne widowisko wyzwala śmiech, ale za groteskowymi kostiumami i palmą z doniczek kryje też zupełnie serio opowieść o ludzkiej niedoskonałości i śmieszności póz, jakie człowiek przyjmuje w niezliczonych codziennych rytuałach. Czy naprawdę na sądzie ostatecznym będzie mógł powiedzieć jak Grilo: "Moim skromnym zdaniem zasługuję na zbawienie"?

Co oprócz "Miłosiernej"

Festiwal potrwa do 24 listopada. Od poniedziałku do piątku, codziennie przedstawiony zostanie jeden spektakl. Oprócz "Historii o Miłosiernej", widzowie zobaczą jeszcze "Braci Karamazow" Teatru Provi-sorium z Lublina, "Carycę Katarzynę" Teatru im. Że-romskiego z Kielc, "O dobru" Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego z Wałbrzycha, "I Ifigenię" Teatru Nowego im. Dejmka z Łodzi, "Boguduchawinnych" Teatru im. Siemaszkowej z Rzeszowa. Spektakle ocenia jury, w którym zasiadają znakomici artyści, oprócz prof. Leszka Mądzika to: Justyna Łagowska-Klata, laureatka II Nagrody RST Vizu-Art Festiwalu Scenografów i Kostiumografów w 2012, Ewa Braun, laureatka Oscara za dekoracje wnętrz do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, fotograf Wojciech Prażmowski i Jarosław Fedoryszyn, dyrektor Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinna.

Wyniku festiwalu VizuArt poznamy w niedzielę. Wtedy też, poza konkursem, zostanie wystawiona przez Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni "Antygona" Sofoklesa, w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika.

Festiwalowi towarzyszy Wystawa Centrum Scenografii Polskiej pt. "Teatr może zaistnieć wszędzie. Teatr w przestrzeniach miasta" oraz wystawa 14. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego.Alina Bosak
Nowiny Gazeta Codzienna
19 listopada 2013