Pół miliona złotych na kolejny remont

Poprawiona zostanie akustyka dużej sceny, wymienione zostaną także fotele dla widzów. Pieniądze na modernizację przyznał minister kultury.

Będzie to już jedno z ostatnich zadań, jakie sobie założyliśmy przy kompleksowym remoncie naszej sceny głównej - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Poprawią się warunki pracy aktorów i całej obsługi sceny. Bardziej komfortowo poczują się także nasi widzowie. Z ministerstwa kultury otrzymał 500 tys. zł na modernizację dużej sceny. Za te pieniądze zakupione zostaną spektakle ekrany akustyczne, system nagłośnieniowy oraz nowe fotele na widowni. Wszystkie elementy poprawią akustykę tej przestrzeni.

- Najlepszym momentem na takie prace w teatrze są wakacje. Mam nadzieję, że nowy sezon artystyczny rozpoczniemy już w nowych, komfortowych warunkach na scenie - mówi Jacek Malinowski.

To już kolejny etap przebudowy najważniejszej teatralnej przestrzeni. Przy pierwszych etapach wymieniane były wszystkie konstrukcje i technologie sceny. Po nim stała się ruchoma i całkowicie zmechanizowana. Teraz na dwóch poziomach ma zapadnie. Zmieniono oświetlenie na nowoczesne ledowe. Zainstalowano także nowy system audiowizualny, w którym scena i garderoby połączono specjalnym monitoringiem. Aktorzy przygotowujący się do roli widzą na monitorach co dzieje się na teatralnych deskach.

Metamorfoza

Białostocki Teatr Lalek swoją siedzibę przy ul. Kalinowskiego 1 ma od 1979 roku.

Remontowano go jedynie częściowo. W 1999 roku powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych, przebudowano główne wejście i hol. W 2007 roku teatr przeszedł prawdziwy lifting. Przebudowano foyer, które powiększyło się dwukrotnie. Piwnice zostały udostępniane widzom, stworzono w nich także magazyny teatralne, jak Piwnica Lalek, w której można znaleźć niemal wszystkich bohaterów przedstawień BTL. W 2008 roku rozbudowo zaplecze teatru, pojawiło się nowe wejście administracyjne od ul. Odeskiej, powstała nowa sala prób i pomieszczenia administracyjno-artystyczne oraz magazynowe. Od 2009 roku BTL realizuje kompleksową modernizację głównej sceny.Anna Kopeć
Kurier Poranny
10 marca 2016