Polaroidy po raz setny!

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi serdecznie zaprasza na jubileuszowy spektakl. Już w najbliższy piątek, 18 listopada o godz. 19:00, po raz 100 spotkamy się z bohaterami "Polaroidów" . Akcja rozgrywa się w barwnym środowisku gejowskiej subkultury, ukazuje ciemną stronę świata rozrywki i wielkiego biznesu. Poruszająca, skandalizująca sztuka ze świetnymi kreacjami aktorskimi: Kamila Maćkowiaka, Mariusza Witkowskiego i Matyldy Paszczenko nagrodzonej za tę rolę Złotą Maską.

Natomiast w dwóch ostatnich tygodniach listopada, spektakle Teatru Jaracza będzie można zobaczyć na: Festiwalu „Teatr Konesera” w Tychach, na którym pokażemy "Słowo" w reż. M. Grzegorzka, Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, gdzie zaprezentujemy "Przypadaek Iwana Iljicza" w reż. J. Orłowskiego oraz  w Kłodzkim Centrum Kultury, gdzie pokażemy nasze dwa wielokrotnie nagradzane monodramy, "Niżyński" oraz "Podróż do Buenos Aires".
 
"POLAROIDY" w reż. Andrzeja Majczaka
Nick, były opozycjonista i buntownik, po piętnastu latach spędzonych w więzieniu wychodzi na wolność. Rychło odkrywa, że świat uległ diametralnej przemianie. Z przerażeniem stwierdza upadek wszelkich ideologii. Widzi ludzi rozczarowanych polityką, samotnych, goniących za złudzeniem konsumpcyjnego szczęścia. Gardzi dawnymi przyjaciółmi, którzy zdradzili ideały młodości, ale młodym, którzy już o nic nie walczą, jego bunt wydaje się niezrozumiały i śmieszny. Staje więc wobec dramatycznego pytania jak znaleźć się w tej nowej, skomplikowanej rzeczywistości.
„Polaroidy” to tekst jednego z najgłośniejszych brytyjskich autorów młodego pokolenia, Marka Ravenhilla. To kolejny jego dramat, po skandalizującym „Shoping and Fucking”, ukazujący barwny, choć naznaczony piętnem AIDS świat gejowskiej subkultury. To dramat umiejscowiony na styku światów porno-rozrywki i wielkiego biznesu.

"Słowo" w reż Ewy Partygi
"Słowo" (Ordet) to jeden z najbardziej cenionych tekstów Kaja Munka, duńskiego dramatopisarza i protestanckiego pastora, szerszej publiczności znany dzięki legendarnej ekranizacji Carla Dreyera. Filmowa wersja "Słowa" nagrodzona została Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny i znalazła się na prestiżowej liście najlepszych filmów wszechczasów.
Akcja sztuki rozgrywa się wśród skonfliktowanej na tle religijnym wiejskiej społeczności. Kluczową dla znaczenia sztuki jest relacja postaci Mikkela Borgena - przywódcy grupy protestanckiej, organizatora życia ideowego i sternika moralnego oraz Johannesa - jego ukochanego syna, studenta teologii, który uchodzi we wsi za obłąkanego, ponieważ uważa się za Jezusa. Wykluczony przez swoją rzekomą chorobę psychiczną Johannes, okazuje się być jednak błogosławieństwem dla swojej społeczności.

"Przypadek Iwana Iljicza" w reż. Jacka Orłowskiego
W czasach, gdy przykazania dekalogu straciły swą wartość, coraz więcej z nas ma poczucie bezsensu i życiowej próżni. Jak tragiczne i negatywne aspekty życia zamienić w tryumf  ludzkiego istnienia? Jak odnaleźć sens? Jak rozliczyć się z przeszłością? Jak poznać prawdę o sobie, o tym, co złe, i o tym co dobre? Jak zmierzyć się ze świadomością nieuniknionego końca?
Przypadek Iwana Iljicza, który powstał w oparciu o genialny tekst Lwa Tołstoja, jest niezwykłym seansem zarówno podstawowych pytań, jak i odpowiedzi na egzystencjalną pustkę. W sposób przejmujący i dotykający mówi o każdym z nas, bo poprzez śmierć mówi o życiu. Każdym życiu. Daje nadzieję na to, że człowiek może wznieść się ponad siebie, pokonać swoje ograniczenia – także w ostatnim momencie – a co za tym idzie, niejako wstecznie nadać sens nawet zmarnowanemu życiu. Ten wyjątkowy spektakl jest iluminacją, olśnieniem… po jego obejrzeniu nic nie jest takie, jakie było, a my stajemy się inni… .

Więcej informacji na stronie teatru: www.teatr-jaracza.lodz.pl(-)
Materiały Teatru
16 listopada 2011