Polski Teatr Tańca

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański – teatr założony w 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki.

Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym PTT jest Ewa Wycichowska[1], wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog.

W teatrze okazję zabrania głosu mieli Birgit Cullberg, Mats Ek, Dominique Bagouet, Karine Saporta i Ohad Naharin, Istvan Juhos Putto, Thierry Verger, Jacek Przybyłowicz, Paulina Wycichowska. Szansę konfrontacji i rozmowy z widzem, mają także przedstawiciele młodego dynamicznego pokolenia, laureaci międzynarodowych konkursów choreograficznych, tacy jak Yossi Bergz Izraela czy Virpi Pahkinenze Szwecji, jak i tancerze Polskiego Teatru Tańca skupieni wokół grupy "Atelier" – wyłonionej wewnątrz Teatru "sceny poszukiwań i debiutów"[2].

Od 1973 roku, zgodnie ze statutem[3] Polski Teatr Tańca, realizuje założenia programowe, polegające na promocji sztuki tańca i upowszechnianiu kultury baletowej w kraju i za granicą.

Od 1994 roku Polski Teatr Tańca jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego oraz od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

Przez ponad 38 lat, Polski Teatr Tańca, zrealizował ponad 180 premier, gościł na pięciu kontynentach, został wyróżniony wieloma nagrodami (wśród nich Fringe Firts na Festiwalu w Edynburgu).(-)
Materiał Teatru
2 stycznia 2013