Poniedziałek Wielkanocny w Operze

W Poniedziałek Wielkanocny - 6 kwietnia o godz.18.00 - serdecznie zapraszamy na operetkę „BARON CYGAŃSKI” - jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami.

„Baron cygański" to klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności.

Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to jednak łatwe.. Ojciec Barinkaya zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Są co prawda świadkowie pamiętający tamte czasy – chociażby stara Cyganka Czipra, która chętnie świadczyć będzie na rzecz młodego Sandora. Jednak przedsiębiorczy hodowca świń – Kalman Żupan – nie bardzo jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze – synu swojej bony Mirabelli. Jest w tej operetce też i skarb, który ponoć ojciec Sandora zdobył na Turkach a następnie gdzieś ukrył.. Pojawia się też piękna cyganka Saffi, której wdziękom Sandor oprzeć się nie może; przystaje więc do Cyganów i przyjmuje tytuł barona cygańskiego... Tak zaczyna się akcja operetki, prowadząca – po wielu perypetiach i zawiłościach – do szczęśliwego finału.

Obsada w dn. 6.04.br.*

Książę Homonay – Włodzimierz SKALSKI, Hrabia Carnero – Cezary BIESIADECKI, Sandor Barinkay – Tomasz URBANIAK, Saffi – Anna NOWORZYN, Kalman Żupan – Bogdan KUROWSKI, Arsena – Ewelina SZYBILSKA, Mirabella – Renata DOBOSZ, Ottokar – Kamil ZDEBEL, Czipra – Magdalena SPYTEK, Pali – Zbigniew WUNSCH, Janos – Janusz WENZ, Ferko – Zbigniew BILIŃSKI oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją KRZYSZTOFA DZIEWIĘCKIEGO

11 kwietnia 2015 r. g. 18.00 - gościnny występ Gliwickiego Teatru Muzycznego na scenie Opery Śląskiej

Richard Rodgers - DŹWIĘKI MUZYKI - musical 2 aktach

Muzyka: Richard Rodgers, teksty piosenek: Oscar Hammerstein II, libretto: Howard Lindsay i Russel Crouse na podstawie książki „The Story of the Trapp Family Singers" Marii Augusty Trapp, tłumaczenie: Andrzej Ozga,
Przedstawienie zrealizowano dzięki porozumieniu z R&H Theatricals Europe - www.rnh.com

Reżyseria - Maria Sartova / kierownictwo muzyczne - Wojciech Rodek / przygotowanie wokalne - Krystyna Krzyżanowska-Łoboda / scenografia i światła: Yves Collet / projekcje: Dawid Kozłowski / kostiumy: Tatiana Kwiatkowska / choreografia: Jacek Badurek

11 kwietnia 2015 r. /w sobotę/ o godz. 18.00 zapraszamy do Opery Śląskiej na gościnny występ Gliwickiego Teatru Muzycznego z musicalem „DŹWIĘKI MUZYKI", którego premiera odbyła się na gliwickiej scenie w marcu ubiegłego roku.

Rok 1938. Maria jest nowicjuszką w zakonie w austriackim Tyrolu. Ponieważ jej niepokorna dusza nie poddaje się rygorom klasztornej reguły, matka przełożona znajduje jej zatrudnienie u kapitana Georga von Trappa. Maria ma być guwernantką jego osieroconych przez matkę siedmiorga dzieci. Szybko przełamuje lody i zdobywa serca podopiecznych – nie tylko dzięki wrodzonemu urokowi, ale również miłości do śpiewu. Między nią a kapitanem zawiązuje się uczucie. Tymczasem nad Austrią zbierają się chmury – kraj zostaje opanowany przez nazistów.

„My Favorite Things", „Do-Re-Mi", „Sixteen Going on Seventeen", „Climb Ev'ry Mountain" – to nie tylko największe przeboje „Dźwięków muzyki", to również jedne z najbardziej znanych musicalowych standardów, jakie wyszły spod rąk Rodgersa i Hammersteina. W 1965 roku na ekrany kin weszła filmowa wersja hitu, w której w głównych rolach wystąpili Julie Andrews i Christopher Plummer. Był to jeden z największych kinowych przebojów swoich czasów, który do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych filmów muzycznych w historii.

Obsada w dn. 11.04.br.*

Maria Rainer - Agnieszka Przekupień, Matka Przełożona - Jolanta Kremer, Siostra Berthe – Jolanta Mazoń, Siostra Margaretta – Anna Jakiesz-Błasiak, Siostra Sophia – Weronika Machnio, Kapitan Georg von Trapp - Michał Musioł, Franz – Jerzy Gościński, Frau Schmidt - Jolanta Mazoń, Rolf Gruber - Maciej Pawlak, Elsa Schraeder - Katarzyna Hołub, Max Detweiler - Andrzej Skorupa, Herr Zeller – Przemysław Witkowicz, Baronowa Elberfeld – Katarzyna Wysłucha, Baron Elberfeld – Wiesław Gawałek, Admirał von Schreiber – Ireneusz Miczka, Admirałowa von Schreiber - Wanda Faruga, Dzieci von Trapp: Gretel - Oliwia Leśniak, Marta – Julia Odzimek, Brigitta – Milena Suchecka, Louisa - Anna Nowak, Liesl - Karolina Wysłucha, Kurt - Paweł Wawrzyczny, Friedrich – Miłosz Mogielski, Dyrygent - Wojciech Rodek(-) (-)
Materiał Opery
3 kwietnia 2015
Spektakle
Baron cygański