Ponownie w Teatrze Muzycznym

15 grudnia zapraszamy do Teatru Muzycznego na niecodzienną lekcję historii. Spektakl Janusza Marchwińskiego „Tu Wolna Europa” zabierze widzów w zaskakującą podróż w przeszłość.

„Tu wolna Europa" to historia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nietuzinkowych postaci i współpracowników Jana Nowaka Jeziorańskiego. Spektakl jest doskonałą okazją dla młodych widzów, by w ciekawy sposób dowiedzieć się czegoś więcej na temat Radia, które w czasach komunizmu było częścią codzienności dla słuchaczy w Polsce odciętej od świata przez Żelazną Kurtynę. Jest to niezwykle ważne, gdyż po 20 latach od chwili, gdy RWE zamilkło w eterze pamięć o rozgłośni i jej wpływie na historyczne procesy, które doprowadziły do odzyskania wolności w 1989 roku, uległa niemal całkowitemu zatarciu w świadomości społecznej. W swoim przedstawieniu Janusz Marchwiński opowiada o ludziach, których poznał podczas swej trwającej niemal ćwierć wieku pracy w Wolnej Europie. Ludziach dziś zapomnianych, choć dzieła jakie stworzyli trwają nadal.

3 maja 1952 Rozgłośnia Polska RWE rozpoczęła nadawanie z Monachium. Pierwszym dyrektorem RWE był Jan Nowak-Jeziorański. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa, w zamyśle założycieli, miała stać się rodzajem zastępczego radia dla Polaków żyjących w kraju ogarniętym socjalistyczną propagandą. W okresie PRL Radio było najczęściej słuchanym, a także systematycznie zagłuszanym, radiem zagranicznym. Polska sekcja RWE istniała do 1994 roku.

Janusz Marchwiński jest aktorem, dziennikarzem, mecenasem sztuki i działaczem społecznym. Studiował na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W roku 1969 opuścił Polskę w wyniku tzw. wydarzeń marcowych. Od 1970 do 1994 pracował jako dziennikarz w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Polskiej Rady w Niemczech. Po spektaklu będzie można porozmawiać z Januszem Marchwińskim o jego pracy i doświadczeniach.

Bilety w cenie 30/25 zł do nabycia w siedzibie Teatru przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu.(-)
Materiał Teatru
12 grudnia 2014
Spektakle
Tu Wolna Europa