Portet Suzanne - nagrodzony

„Portet Suzanne" Izabeli Plucińskiej nagrodzony na znanym festiwalu filmowym.

1 czerwca br. zakończył się 59. Krakowski Festiwal Filmowy. Główną nagrodę w Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych zdobył współprodukowany w Szczecinie film „Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej.

„Portret Suzanne" to adaptacja opowiadania mistrza groteski – Rolanda Topora. Bohaterem filmu jest dręczony samotnością otyły mężczyzna, który pewnego dnia zauważa, że jego lewa stopa zamienia się w kobietę. Rozpoznaje w niej swoją dawno utraconą miłość, Suzanne...

Jury pod przewodnictwem reżysera Xawerego Żuławskiego postanowiło nagrodzić związaną ze Szczecinem artystkę (jest wykładowczynią na Akademii Sztuki) „za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością". Zdaniem jury to „dzieło kompletne i zachwycające".

Szczecin ma swój udział

Nowa animacja Izabeli Plucińskiej jest niemiecko-polsko-francuską koprodukcją filmową, w tworzeniu której ważną rolę odegrał Szczecin. – W Szczecinie powstała scenografia, lalki oraz część animacji. Izabela Plucińska zaprosiła do współpracy twórców z województwa zachodniopomorskiego. Prace nad filmem odbywały się w Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie – mówi Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki, jedna z producentek filmu.

Film miał swoją premierę na wspomnianym 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym, a już w czerwcu zostanie pokazany na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie, który odbywa się w Annecy (Francja). Izabela Plucińska będzie zasiadać w jury tego festiwalu, więc „Portret Suzanne" zostanie zaprezentowany tylko na pokazie specjalnym. W lipcu animacja weźmie udział w konkursie w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator" w Poznaniu.

Mieszkająca obecnie w Berlinie Izabela Plucińska jest m.in. laureatką Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Jam Session" (2005).(-) (-)
Infoludek
3 czerwca 2019