Postać symboliczna

Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego stanowić będzie główny element obchodów Święta Wolności w Gdańsku. Jego utwory w kościele św. Jana w piątek wykonają m.in. Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk i Mieczysław Szcześniak. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci barda Solidarności.

Jacek Kaczmarski jest postacią symboliczną. Trudno byłoby znaleźć drugiego takiego barda, który tak dobrze czytałby dany czas i znajdował odpowiedź na to, co się wokół niego dzieje" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski. Jego zdaniem, twórczość zmarłego 10 lat temu w Gdańsku artysty jest wciąż "skarbnicą, gdzie jest wiele do odkrycia".

- Kaczmarski był absolutnie wyjątkowym artystą. To, że poeta chwyta za gitarę, żeby uzyskać dodatkową ekspresję, nie jest rzadkością, także poza Polską. Kaczmarski połączył jednak talent literacki z muzycznym. W przeciwieństwie do innych bardów, unikał jednoznacznego komunikatu do słuchaczy. W jego utworach była bogata polszczyzna, czasami też o charakterze satyrycznym - dodał Zawistowski.

W piątkowym koncercie zatytułowanym "25 lat później" w Centrum św. Jana (mieszczące się w XIV-wiecznym kościele św. Jana - PAP) piosenki Kaczmarskiego wykonają: Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Mirosław Czyżykiewicz, Mieczysław Szcześniak, Anna Sroka-Hryń, Larry Okey Ugwu i Klementyna Umer. Koncert poprowadzi poeta i autor tekstów piosenek Andrzej Poniedzielski.

W ramach imprez związanych z obchodami Święta Wolności i 10. rocznicy śmierci Kaczmarskiego w środę w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, odbędzie się także wystawa malarstwa.

Pokazanych na niej zostanie ok. 20 obrazów, głównie matki barda Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej. Prace te to np. portrety członków rodziny, w tym samego poety, oraz martwe natury. Na ekspozycji znajdą się także dwa obrazy Janusza Kaczmarskiego, ojca zmarłego 10 lat temu artysty.

Oprócz wernisażu wystawy, w środę w gdańskim NCK zaplanowano także projekcję filmu dokumentalnego o Kaczmarskim, a w czwartek dyskusję o jego twórczości z udziałem Antoniego Pawlaka, Andrzeja Kasperka i Wojciecha Stroniasa.

Pięć utworów Kaczmarskiego znajdzie się w repertuarze czwartkowego koncertu na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Umieszczany jest przeważnie na wieżach kościelnych.

Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz, bard "Solidarności", zmarł 10 kwietnia 2004 r. w szpitalu w Gdańsku. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z rakiem krtani. Miał 47 lat.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zaczynał w połowie lat 70. Był laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Pod koniec lat 70. występował w całym kraju na koncertach organizowanych przez ówczesną opozycję polityczną.

Od 1981 roku przebywał na emigracji, pracował między innymi w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie i Ameryce. Kilka lat przebywał też w Australii.

Popularność przyniosła mu pieśń "Mury". Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Muzeum", "Pochwała łotrostwa", "Wojna Postu z Karnawałem".

Pisał także książki, często zawierające wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Życie do góry nogami", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 wydany został "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa.(-) (-)
Materiał Organizatora
4 czerwca 2014
Portrety
Jacek Kaczmarski