Powstanie Muzeum Teatralne im. Henryka Tomaszewskiego

Na razie trwają ustalenia dotyczące budżetu i harmonogramu prac, ale jest już pewne - Wrocław zyska nowe Muzeum Teatralne im. Henryka Tomaszewskiego. Powstanie przy Muzeum Miejskim Wrocławia, na placu Wolności, w przybudówce zachodniego skrzydła Pałacu Królewskiego. Zostanie otwarte w 2016 roku.

- Tam jest piękna sala, świetna przestrzeń wystawiennicza. Wspaniały, kasetonowy sufit, piękne okna. I ogromne możliwości aranżacyjne - przekonuje wiceprezydent Adam Grehl, który nad inwestycją będzie czuwał razem z dyrektorem Muzeum Miejskiego Maciejem Łagiewskim.

- Ten pomysł miałem w głowie już od dawna. Kiedy przygotowywałem wystawę na 1000-lecie Wrocławia, nie miałem wątpliwości, że ostatnie kilkadziesiąt lat w polityce powinny ilustrować fotografie, a całą resztę sali trzeba oddać teatrowi, który odcisnął niezwykłe piętno na tamtych czasach, ale też i sprawił, że Wrocław stał się znany w świecie - przyznaje Maciej Łagiewski i podkreśla, że prezydenta Rafała Dutkiewicza nie trzeba było długo przekonywać do tego pomysłu.

Bo w dyspozycji muzeum jest spuścizna Henryka Tomaszewskiego, twórcy Teatru Pantomimy, która stanowiłaby trzon nowej placówki. To meble, osobiste pamiątki, biblioteka, lalki, fragmenty scenografii, kostiumy, ale też zapisy filmowe słynnych spektakli i dokumentacja fotograficzna.

- Jesteśmy dopiero na początku prac nad koncepcją wystawy, ale sala, którą będziemy adaptować pomieści i odtworzony fragment garderoby teatralnej, i ekspozycję zachowanych fragmentów scenografii i miejsce, w którym zwiedzający będzie mógł obejrzeć spektakl, na przykład słynne "Hamlet - ironia, żałoba" czy "Rycerzy króla Artura" - zapowiada Adam Grehl.

A Maciej Łagiewski przyznaje, że taki spektakl będzie można zobaczyć mając za plecami odtworzony gabinet Tomaszewskiego. - Jerzemu Grotowskiemu wystawiliśmy swoisty pomnik, honorujący jego dokonania. To Instytut im. Jerzego. Teraz przyszedł czas na Henryka Tomaszewskiego, który na każdym kroku podkreślał, że jest wrocławianinem. Pamiętam, kiedy wygłaszałem laudację w związku z przyznaniem mu Nagrody Kulturalnej Śląska, podkreślając, że jest między innymi twórcą Teatru Pantomimy, to mocno pokreślił, że to wrocławski teatr, a on z naszym miastem jest bardzo związany - dodaje Łagiewski, który nie kryje, że zbiory teatralne Muzeum Miejskiego są bardzo bogate i do tej pory nie było możliwości ich pełnego wyeksponowania. To się zmieni w 2016 roku - wtedy bowiem wrocławianie będą mogli zacząć odwiedzać Muzeum Teatralne im. Henryka Tomaszewskiego. Zobaczą tam również prace Franciszka Starowieyskiego, Zofii de Ines czy rodziny

Jędrzejewskich przez lata współpracujących z wrocławskimi teatrami. - Jak nam powiedział prof. Janusz Degler, nasz wybitny teatrolog, nie kryjący radości z decyzji o powstaniu tego muzeum, to świetny moment. Bo żyją wciąż osoby znające te wybitne postaci światowego teatru, ale jest też młode pokolenie świetnych badaczy, którzy zajmują się nim naukowo. W nowej placówce będzie można wykorzystać ich wiedzę - podkreśla wiceprezydent Grehl.Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
21 maja 2013