Powszechny rozpad

Ostatnim spektaklem zaprezentowanym jako suplement 7. Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi będzie "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Przedstawienie Narodowego Starego Teatru w Krakowie zostanie pokazane 15 czerwca o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

7. Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi odbywały się w dniach 27 maja - 1 czerwca. Temat tegorocznej edycji to "Kain i Abel" - przedstawienia festiwalowe podejmują problematykę rozpadu rodzinnych więzi, współistnienia między narodami, braku solidarności społecznej oraz szeroko pojętej asymilacji. Ostatnim spektaklem zaprezentowanym jako suplement festiwalu będzie "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Przedstawienie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zostanie pokazane 15 czerwca o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

Spektakl duetu Strzępka / Demirski nie jest freskiem historycznym analizującym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. Jest raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy?

W przedstawieniu pojawiają się wcielenia znanych postaci historycznych, takich jak: Piłsudski, Witos, Broniewski czy Dzierżyński, a także postać Polskiej Mamy. Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. Świat, w którym pewne mechanizmy przestały już działać, pewne rozwiązania przestały się sprawdzać, a nowe - jeszcze nie zostały znalezione. Na pierwszy plan wybija się ton poważniejszy, podkreślający złożoność ludzkich motywacji i wyborów, potrzebę nieustannej wrażliwej obserwacji świata i kwestionowania łatwych diagnoz.

Po spektaklu w klubie festiwalowym Ptapty odbędzie się spotkanie z twórcami "Bitwy Warszawskiej 1920", które poprowadzi Paweł Szkotak.(-) (-)
Materiał Teatru
14 czerwca 2014