Prapremiera na Scenie Kameralnej

W małym, amerykańskim miasteczku popełniono zbrodnię. Nieznany sprawca zakatował młodą prostytutkę Laurę, a jej ciało odnaleziono rankiem w porzuconym samochodzie. Rozpoczyna się śledztwo, opowiadane z perspektywy podejrzanych mężczyzn, którzy traf chciał korzystali ostatniej nocy z rozkosznych objęć kobiety. Mord ociera się o zbrodnię doskonałą, stąd wszyscy pozostają w kręgu podejrzeń

Scenerię śledztwa wypełnia tytułowy bar Babylon, pobliski burdel z rezolutną burdelmamą, po cichu przemykają brudni Meksykanie, purytańskie kobiety w szlafrokach i papilotach snują opowieści o porządnym, rodzinnym życiu. Nic dodać, nic ująć prześmiewczo potraktowana klasyka amerykańskiego kryminału, z którego wyrastali i Eastwood, i Tarantino.

Bar Babylon autorstwa młodego dramaturga Radosława Paczochy to zagadka kryminalna, w której pozornie chodzi o jedno: kto i dlaczego zabił? Ofiara, zwłaszcza prostytutka, jest ledwie pretekstem. Sprawca, pozostając nieuchwytny, rzuca ludzi w kłębowisko domysłów, podejrzeń i strachu zagłuszanego kłamstwem. Cokolwiek człowiek uczynił, czegokolwiek nie zrobił, zawsze powinien mieć alibi. W przeciwnym razie może stać się podejrzanym typem brakującym elementem kryminalnej układanki.

W spektaklu udział biorą: Katarzyna Kropidłowska, Irena Telesz, Artur Sternako, Marian Czarkowski, Cezary Ilczyna, Wiesława Niemaszek-Szymańska, Anna Lipnicka, Radosław Hebal, Marek Szkoda.(-)
Materiały Teatru
20 października 2010
Spektakle
Bar Babylon