Premiera musicalu w Teatrze Muzycznym

Premierę musicalu "Jekyll & Hyde" zaprezentuje 10 i 11 października Teatr Muzyczny. W głównej roli - Janusz Kruciński.

- "Jekyll & Hyde" jest musicalem bardzo trudnym do przedstawienia w wersji polskiej (...) To często są utwory bardzo szybkie, gęsto utkane angielskim tekstem. +Upchnięcie+ melodyki języka polskiego jest zadaniem karkołomnym, wymagającym dyscypliny nie tylko od wykonawców - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Kruciński.

Reżyserem musicalu opartego na noweli Roberta Louisa Stevensona z muzyką Franka Wildhorna jest Sebastian Gonciarz. Kierownictwo muzyczne objął Piotr Deptuch, choreografem jest Paulina Andrzejewska, autorem tekstu polskiego - Michał Ronikier, piosenki stworzył Michał Rusinek.

Jak mówił reżyser, widzowie poznańskiego spektaklu będą mieli okazję podziwiać "pierwszy garnitur polskiego musicalowego aktorstwa"; jako Henry Jekyll występować będzie również Damian Aleksander, na scenie pojawią się też m.in.: Marta Wiejak, Edyta Krzemień, Monika Bestecka i Ewa Łobaczewska.

Na potrzeby tytułu teatr zakupił nowe nagłośnienie, oświetlenie, zainstalowana została też obrotowa scena. Piotr Deptuch, opowiadając o przygotowaniach do premiery, przyznał, że "Jekyll & Hyde" to trudny tytuł.

- Przede wszystkim sama partytura jest bardzo eklektyczna. Obok piosenek, których nie powstydziłaby się Celine Dion, obok ballad, mamy muzykę typowo teatralną, ensemble, sceny dramatyczne; mamy mnóstwo estetyk, które trzeba połączyć w koherentną całość - powiedział.

Kreujący główną rolę w premierowym przedstawieniu Janusz Kruciński wcześniej uczestniczył w pierwszej polskiej realizacji tego musicalu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

- Ogrom przyjemności przy pracy nad tym tytułem jest wprost proporcjonalny do ogromu trudów, który z tego faktu wynika. To wielka przygoda, wielka trudność, ale i satysfakcja. Całkowite oddanie tej schizofrenii, dwóch osób żyjących w jednym ciele powoduje absolutnie magiczny efekt wśród widowni - powiedział Kruciński.

"Jekyll & Hyde" jest musicalem bardzo trudnym do przedstawienia w wersji polskiej ze względu na ogromną energetyczność, rytmiczność numerów. To często są utwory bardzo szybkie, gęsto utkane angielskim tekstem. +Upchnięcie+ melodyki języka polskiego jest zadaniem karkołomnym, wymagającym dyscypliny nie tylko od wykonawców, ale i od kierownika muzycznego, który musi trzymać orkiestrę w karbach - dodał Kruciński.

Musical będzie prezentowany do końca października, kolejne spektakle zaplanowane są na luty przyszłego roku.

Światowa prapremiera musicalu odbyła się w 1990 roku w Alley Theatre w Houston w USA. "Jekyll & Hyde" doczekał się ponad 1,5 tys. wystawień na Broadwayu. Polska premiera odbyła się w 2007 roku w Chorzowie. Realizacja w Teatrze Muzycznym w Poznaniu jest drugą odsłoną tego musicalu w naszym kraju.(-)
(PAP)
8 października 2014
Spektakle
Jekyll & Hyde