Premiera na Scenie Ludwika Gadzickiego

Adaptacja powieści Willego Russella, autora m.in. głośnej "Shirley Valentine", w reżyserii Pawła Palcata i ze scenografią Małgorzaty Bulandy będzie pierwszą, zaplanowaną na 28 stycznia, premierą legnickiego teatru w nowym roku

Bohaterem sztuki jest Raymond (w tej roli Bogdan Grzeszczak), młody chłopak, który pod presją rodziny i otoczenia decyduje się opuścić rodzinną miejscowość, by z dala od domu i przyklejonej mu etykiety zboczeńca, rozpocząć pierwszą pracę i nowe życie. Podczas podróży pisze w zeszycie listy do swego idola i ulubionego piosenkarza, wokalisty zespołu The Smiths, Morrisseya, któremu opowiada, w jaki sposób stał się "innym chłopcem". W ten właśnie sposób poznajemy jego historię.

Wszystko zaczęło się, gdy jedenastoletni Raymond, wychowywany przez matkę zamknięty w sobie samotnik i pechowiec, został oskarżony przez dyrektora szkoły o wywieranie podstępnego i zgubnego wpływu na "nieświadomych i niewinnych" kolegów. Powodem była zabawa, której rzekomo przewodził, określona jako "karygodne praktyki o charakterze seksualnym, obejmujące ekshibicjonizm, zbiorową masturbację i sadobestializm". Niesprawiedliwe oskarżenie i etykieta "plugawego zboczeńca", jaka przylgnęła do bohatera, sprawiły, że został wyklęty i odrzucony przez małomiasteczkową społeczność. Nie wierzy mu nawet własna matka.

Ciągły brak akceptacji i wieczna krytyka doprowadzają wrażliwego chłopca na skraj obłędu. Powoli zaczyna wierzyć, że jest takim, jakim widzi go otoczenie.

- To dowód jak łatwo jest manipulować ludźmi, jaką siłę ma plotka, jak ludzie potrafią zniszczyć innego człowieka tylko dlatego, by - dla świętego spokoju - wierzyć w to, co najwygodniejsze, a co niekoniecznie jest prawdą. W całej tej opowieści najbardziej dotkliwy jest problem odmienności, którą stygmatyzujemy i odrzucamy innych z uwagi na własny konformizm, zarówno życiowy, jak i umysłowy. W sztuce chcę zwrócić uwagę na wielki koszt, jaki ponosi wykluczona jednostka, której przychodzi żyć z nadanym jej piętnem - wyjaśnia reżyser sztuki Paweł Palcat.

Autorem powieści, którą na potrzeby legnickiej sceny adaptowali Krzysztof Kopka wraz z reżyserem Pawłem Palcatem, jest Willy Russell -autor sztuk teatralnych cieszących się powodzeniem zarówno u krytyki, jak i widzów. Znany doskonale w Polsce dzięki takim dramatom jak "Edukacja Rity", ale przede wszystkim "Shirley Valentine". Jest wielce prawdopodobne, niemal pewne, że to właśnie teksty piosenek Morrisseya stały się inspiracją dla autora "Innego chłopca". Nieprzypadkowo utwór "I know it\'s over" rozpoczynają słowa "O mamo, czuję jak ziemia osypuje się na moją głowę", tak jak nie mniej znaczący dla konstrukcji opowieści jest początek z "Half a Person": "O ile możesz poświęcić mi chwilę, opowiem ci swoją historię. Niezgrabny, nieśmiały, szesnastolatek, sam pojechałem do Londynu i tam...".

W spektaklu wystąpi cały zespół aktorski legnickiego Teatru im H. Modrzejewskiej. Realizowana zespołowo premiera na Scenie im. Ludwika Gadzickiego w sobotę 28 stycznia 2012 r. będzie pierwszą w ramach tzw. nowego otwarcia czyli nowej linii programowej legnickiego teatru i zaplanowanego na lata 2012-2014 trzyletniego cyklu artystycznego pod nazwą "Teatr opowieści".Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
4 stycznia 2012
Spektakle
Inny chłopiec