Premiera "Remusa" w ECS

25 października o godz. 19.00 Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierowy spektakl „Remus” na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego, najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej. Przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, twórca nagradzanych przedstawień „Czarownice z Salem”, „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa”, „Brygada szlifierza Karhana”, „Korzeniec” czy „Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł”.

„Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywana z „Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. „Życie i przygody Remusa" to barwne dzieło na miarę „Don Kichota", gdzie w podróży po Kaszubach bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba.

Adaptację powieści przygotował Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, reżyser i dramaturg. Nad scenografią pracują – pod kierunkiem reżysera i scenografki Katarzyny Zawistowskiej – dwie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Monika Ostrowska i Katarzyna Skoczylas. Jako kompozytor muzyki do spektaklu debiutuje Adrian Jerzy Amrugiewicz, realizator dźwięku i akustyk, autor ścieżek dźwiękowych do licznych spektakli przygotowywanych z dziećmi i młodzieżą w Miniaturze.

Ze względu na trwający obecnie w Miniaturze remont premiera spektaklu wyjątkowo odbędzie się w nowootwartym Europejskim Centrum Solidarności. Jest to znakomite miejsce do prezentacji ważnego dla naszego regionu spektaklu o poszukiwaniu tożsamości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

 

Remus
25 października 2014 (sobota), godz. 19.00 | premiera
następne spektakle:
26 października 2014 (niedziela), godz. 17.00
27 października 2014 (poniedziałek). godz. 10.00
27 października 2014 (poniedziałek), godz. 17.00 – specjalny pokaz dla nauczycieli
z województwa pomorskiego
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 w Gdańsku

Bilety na spektakle popremierowe w cenie 21 zł indywidualny, 19 zł rodzinny (od 4 osób) do nabycia na godzinę przed spektaklem w miejscu prezentacji w kasie teatralnej w Europejskim Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Bilety grupowe w cenie 17 zł.
Wejście na specjalny pokaz dla nauczycieli bezpłatny na podstawie wcześniejszej rezerwacji.
Rezerwacja biletów tel. 58 341 12 09 wew. 35, bilety@teatrminiatura.pl
www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura | www.twitter.com/teatrminiatura(-) (-)
Materiał Teatru
15 października 2014
Spektakle
Remus