Premiera sztuki Jarosława Jakubowskiego

W Teatrze Horzycy trwają próby "Licheń story". Prapremiera 1 marca. Reżyseruje Tomasz Hynek.

"Licheń story" przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym sanktuarium. Autor sztuki zadaje pytanie o wiarę, ale nie tyle o jej ogólny stan we współczesnym świecie, co o rolę, jaką wiara odgrywa w pojedynczych ludzkich losach, zwyczajnych, ale też pokręconych. Nie ma w tym tekście prostej, deklaratywnej religijności, jak również łatwego naigrywania się z tak zwanej ludowej pobożności. W centrum historii Jakubowski stawia symboliczne "narodziny i śmierć Boga" w życiu każdego człowieka. Otrzymujemy rodzaj nieoczywistego moralitetu, gdzie z mozaiki historii wyłania się wieloznaczny, zbiorowy portret człowieka I połowy XXI wieku. Spektakl w reżyserii Tomasza Hynka jest prapremierowym wystawieniem sztuki "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego.

Jarosław Jakubowski - poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz. Jest autorem tomów wierszy: m.in. "Wada wymowy", "Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", "Wszyscy obecni" oraz poematu dygresyjnego "Ojcostych". Opublikował także książkę "Slajdy", będącą zbiorem opowiadań, esejów i fragmentów dziennika. Autor dramatów: "Dom matki", "Życie", "Dziura", "Koncert na rożek, bęben i violę", "Wszyscy święci" (wspólnie z Wojciechem Farugą), "Wieczny kwiecień", "Człowiek, który musiał odejść". Jego sztuka "Życie" zdobyła w 2010 r. I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego na polską komedię współczesną, a sztuka "Generał" zwyciężyła na 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni w 2011 roku. Sztuka "Wieczny kwiecień" zdobyła nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w piątej edycji konkursu dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości 2012". Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2007 roku. Trzykrotnie nagrodzony w konkursie na Bydgoską Książkę Roku.

Tomasz Hynek - reżyser, kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Twórca muzyki do blisko 30 spektakli realizowanych m.in. przez Macieja Wojtyszkę i Zbigniewa Zapasiewicza. Od 2000 r. współpracuje jako kompozytor z Markiem Fiedorem (m.in. "Anioły w Ameryce", "Matka Joanna od Aniołów", "Baal"). Jako reżyser zadebiutował w 1999 r. w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku inscenizacją "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego z własną muzyką. Zrealizował kilkanaście spektakli, a wśród nich: "A ja, Hanna" z ostrą muzyką rockową do trenów Jana Kochanowskiego (2011), "Nienasycenie" Witkacego (2009), "God.com" na podstawie "Czekając na Godota" Samuela Becketta (2006), "Piaskownica" Michała Walczaka (2005), "Czarujący korowód" Wernera Schwaba (2002), "Spokój w głowie" wg Tymona Feusette (2002), "Suburbia" Erica Bogosiana (2001). Pracował w Teatrze Studio i Teatrze Współczesnym w Warszawie, w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl "A ja, Hanna" przyniósł mu 4 nagrody: Grand Prix za reżyserię na XXXVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, I nagrodę na IX Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych (2011) oraz dwie Złote Maski - za najlepsze widowisko roku 2011 oraz za muzykę (2012).(-) (-)
Materiał Teatru
21 lutego 2014
Spektakle
Licheń story