Premiera Teatru Nowego w internecie

Najnowszą premierę, spektakl "I Ifigenia" będzie można zobaczyć na żywo w specjalnej, jednorazowej transmisji z prapremiery.

Relacja rozpocznie się w sobotę 14 stycznia o godz. 19:15 w MS Cafe (ul. Więckowskiego 36). Po niej odbędzie się afterparty z udziałem twórców spektaklu. Teatr Nowy przygotował również niespodziankę dla internautów, którą będzie transmisja z sobotniej premiery "I Ifigenii" na żywo w internecie. Link do strony z transmisją zostanie zamieszczony na stronie internetowej Teatru Nowego w sobotę (w dniu projekcji).

Prawda czy fałsz?


Chcąc zapewnić powodzenie wyprawie pod Troję, Agamemnon postanawia złożyć córkę w ofierze. Do miasta zwabia ją podstępem - obietnicą małżeństwa. Kiedy fortel zostaje odkryty, Ifigenia zgadza się poświęcić swoje życie za cenę społecznej równowagi. Ta nieco melodramatyczna oprawa rodzinnej historii to tylko sztafaż - znak ironicznego rozpoznania świata, w którym moc boża objawia się, nie w "zbawczej" interwencji bóstwa, ale sile plotki. Dlaczego Ifigenia reżyseruje własną śmierć? Być może kłamstwo najlepiej odsłania mechanizm i rolę ofiary człowieka, fałszywie godzącego się na kompromis jedynie po to, aby ocalić życie.

Reżyser aktorem

Spektakl "I Ifigenia" wyreżyserował jeden z ciekawszych twórców młodego pokolenia, ale już o wyrobionej renomie - Tomasz Bazan, tancerz, choreograf, twórca, założyciel, reżyser i dyrektor Teatru Maat Projekt, uczeń francuskiego malarza i scenografa Jeana Marco, niegdyś współpracownik Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea", Inernational Theatre Art Of Now, Compagne le Sablier i Les Kurbas Theatre.

W spektaklu występują: Tomasz Bazan (gościnnie), Mirosława Olbińska, Sławomir Sulej i Piotr Trojan.

Piotr Trojan to nowa twarz w zespole aktorskim "Nowego". Absolwent PWSFTViT w Łodzi w 2009 r. Na XXVII. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał I. Nagrodę aktorska za pamiętną rolę rolę Basiniego w przedstawieniu "Cztery" według "Niepokojów wychowanka Törlessa" w reż. Szymona Kaczmarka.Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łódzki online
11 stycznia 2012
Spektakle
i Ifigenia