Premiera w Miniaturze

W niedzielę 15 grudnia o 19.00 Miejski Teatr Miniatura zaprasza na prapremierę teatralnej adaptacji książki „Kamienica” gdańszczanki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, jednej z najbardziej cenionych polskich autorek literatury dla dzieci. Napisała ponad 20 książek dla najmłodszych, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień, między innymi nagrodę „BESTSELLER-ka”, a także trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

„Kamienica" otrzymała nominację do tytułu „Książki Roku 2006" polskiej sekcji IBBY, wyróżnienie Donga w konkursie Fundacji „Świat Dziecka" na „Dziecięcy Bestseller Roku 2007" i wyróżnienie w Konkursie Literackiej Nagrody im. K. Makuszyńskiego.

Przedstawienie w Miniaturze będzie humorystyczną opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia. Bohaterami tej historii są mieszkańcy kamienicy Pod Świńskim Ryjem, do której znienacka wprowadza się nowa świnka – indywidualistka Klara Kwik z dużą dozą wyobraźni i nieposkromionej kreatywności. Wynika z tego cała masa nieporozumień i konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości. Na dodatek na koniec pojawiają się jeszcze duchy przodków mieszkańców kamienicy...

Adaptacja przygotowana przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i Małgorzatę Sikorską-Miszczuk (jedna z najlepszych polskich dramatopisarek, laureatka zeszłorocznej gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) wykorzystuje społeczny potencjał opowieści, odwołując się do historii Gdańska i podkreślając źródła lęków, które są podstawą często wrogiego stosunku do odmienności czy niepokoju nią wywołanego. Jednocześnie autorki mówią o tym, ile wyczucia, empatii i drobnych kompromisów wymaga nawiązanie dobrych sąsiedzkich relacji.

„Podczas prób do „Kamienicy" szukałam też odpowiedzi na pytanie, co znaczy w naszym społeczeństwie bycie świnią? Dlaczego świnia jest symbolem nikczemności i zdziwaczenia? Co to znaczy przyprawić komuś świński ryj? I jak budować na scenie poszczególne charaktery w świecie, w którym żyją wyłącznie świnie" – opowiada reżyserka spektaklu Ewa Piotrowska. – „Akcja sztuki dzieje się tu i teraz. Dlatego też Gdańsk Wrzeszcz, a w zasadzie fotografie starych kamienic z tej części Gdańska stały się główną inspiracją przy budowaniu przestrzeni scenicznej."

Reżyserka przedstawienia Ewa Piotrowska ma na swoim koncie wiele inscenizacji w Polsce i za granicą (m.in. na Litwie, Słowacji, w Rosji i Meksyku). Wiele z reżyserowanych przez nią spektakli zdobyło prestiżowe nagrody na festiwalach i w konkursach teatralnych, m.in. główną nagrodę III Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej oraz Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Jekaterynburgu (Rosja). Ewa Piotrowska jest również dyrektorem Teatru Baj w Warszawie.

Scenografię do spektaklu i kostiumy zaprojektowała absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU) Martyna Dworakowska, która do tej pory współpracowała z kilkudziesięcioma teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Autorem bardzo ważnego w tym spektaklu ruchu scenicznego jest trójmiejski performer, tancerz i choreograf Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, w latach 1987–1995 tancerz i asystent choreografa w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiuro, który od 1995 roku tworzy własny teatr Patrz Mi Na Usta, działający do dzisiaj.

Muzykę stworzy Piotr Pawlak, związany z trójmiejską sceną muzyczną gitarzysta i producent, autor muzyki teatralnej i filmowej. Grał m.in. w zespołach Bielizna, Kury, Arhythmic Memory, Łoskot. Producent płyt wielu cenionych wykonawców, między innymi Ścianki, Kur, Łoskotu, Kobiet, Tymon & Transistors, Pulsarusa i 100nki. W ostatnich latach współpracował z Olem Walickim w ramach projektu Kaszebe, Antonim Gralakiem w Yeshe oraz tworzył autorski projekt Gym Society.

Bilety w cenie: indywidualne: 20 zł, balkon 18 zł; grupowe: 16 zł, balkon 13 zł do nabycia w kasie Teatru Miniatura, ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku (wtorek-piątek: 9.00-15.00, czwartek: 9.00-17.00, sobota-niedziela: 2 godziny przed spektaklem). Bilety na premierę: 30 zł (do zakupu od 10 grudnia).
Rezerwacja: tel. 58 341 94 83, informacja: organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl
Więcej informacji: www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com\teatrminiatura(-) (-)
Materiał Teatru
10 grudnia 2013
Spektakle
Kamienica