Premiera w Radomiu

Miłość jest tematem niezwykle nośnym. Zwłaszcza ta, która wymaga wielkich ofiar. Jedną z najpiękniejszych, ale i najokrutniejszych miłości przedstawił wybitny pisarz Lew Tołstoj w głośnej powieści „Anna Karenina". Doczekała się ona wiele adaptacji filmowych i teatralnych.

Już w najbliższy piątek w Teatrze Powszechnym w Radomiu odbędzie się długo wyczekiwana premiera najnowszej sztuki Grigorija Lifanova na podstawie tej powieści Tołstoja. Nie sposób nie zadać sobie pytania jaką ofiarę poniesie Anna, Wroński i Karenin w adaptacji reżysera.

Przedsmak sztuki stanowią zdjęcia Katarzyny Dorosińskiej, która wciela się w postać Anny, z przymiarek kostiumów autorstwa Zofii de Ines Lewczuk. Scenografka ma w swoim dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i zagranicą, a już pierwszy rzut oka na zdjęcia z przymiarek wskazują, że niezmiennie de Ines Lewczuk pozostaje w wielkiej formie artystycznej. Na scenie Katarzynie Dorosińskiej partnerować będą między innymi Jarosław Rabenda w roli Karenina i Marek Braun jako Aleksiej Wroński.

Oprawą muzyczną sztuki zajął się utalentowany polski muzyk, Grzegorz Jabłoński. Wiele też można się spodziewać po scenografii autorstwa Wojciecha Stefaniaka, zważywszy, że scenografie w sztukach Lifanova stanowią ich nieodłączny i bardzo ważny element, obok którego nie sposób przejść obojętnie. I wreszcie choreografia przygotowana przez Tomasza Tworkowskiego, tancerza, mima, choreografa, wieloletniego aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Grigorij Livanof zebrał wokół siebie wybitnych realizatorów polskiego teatru. Jaka artystyczna mozaika powstanie z tej współpracy? Już wkrótce będziemy mogli się o tym sami przekonać i na własne oczy zobaczyć jaką miłością kochała Anna Karenina.Paulina Aleksandra Grubek
Dziennik Teatralny
26 września 2013
Spektakle
Anna Karenina