Premiera „Wypióra" w Teatrze Syrena

Najnowszy spektakl Syreny opowiada o tym, co przeszkadza w miłości i związku pary 30-latków mieszkających w modnej okolicy pl. Zbawiciela. Tę historię napędza niezwykła postać: narodowy wieszcz i najważniejszy twórca epoki romantyzmu Adam Mickiewicz przemieniony w... wampira.

Teatr Syrena przenosi na scenę napisaną w większości trzynastozgłoskowcem powieść Grzegorza Uzdańskiego „Wypiór", nominowaną w 2021 r. do Paszportów „Polityki". Za jej adaptację i reżyserię odpowiada Jacek Jabrzyk, na co dzień dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

- Chcemy spojrzeć na romantyzm z przymrużeniem oka. Grzegorz Uzdański pokazuje, że wiersz, w dodatku wiersz klasyczny, jest formą, za pomocą której można opowiadać współczesne historie w bardzo atrakcyjny w sposób - mówi Jacek Jabrzyk. - Ten tekst jest dość nietypową lekcją romantyzmu. Pokazuje bardzo „ludzkiego" Mickiewicza. Możemy spojrzeć na jego przyziemne, momentami fascynujące, a momentami szokujące oblicze.

Marta i Łukasz mieszkają w cichym mieszkanku przy pl. Zbawiciela. Wuj Marty użyczył im tego lokum wraz z kłopotliwym współlokatorem. W szafie, pomiędzy ubraniami, za dnia śpi przemieniony w wampira Mickiewicz. Wybudza się nocami i wyrusza na ulice Warszawy w poszukiwaniu krwi. Może ją wykraść ze śmietnika szpitala Banacha albo zapolować na swoje ofiary, nocnych spacerowiczów i biegaczy, na Polu Mokotowskim. Tak rozpoczyna się fabuła „Wypióra". Spektakl jest pełen absurdalnego humoru i czerpie zarówno z konwencji komedii, jak i horroru.

Parę głównych bohaterów grają Natalia Kujawa i Marek Grabiniok, a w narodowego wieszcza wciela się Przemysław Glapiński. Na scenie towarzyszą im Agnieszka Rose i Jacek Pluta, którzy odgrywają po kilka ról. Kujawa i Glapiński to aktualni laureaci Teatralnych Nagród Muzycznych im. J. Kiepury w kategorii „Najlepsza wokalistka musicalowa" oraz „Najlepszy wokalista musicalowy".

„Wypiór" pełen jest piosenek skomponowanych przez Mariusza Obijalskiego, autora muzyki m.in. do musicalu Syreny „Kapitan Żbik i żółty saturator". Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od rapowanych numerów, przez nawiązania do ludowych melodii, aż do musicalowych songów.

„Wypiór" będzie grany w przestrzeni Bistro Syrena, gdzie wcześniej pokazywana była m.in. podziemna rewia „Nogi Syreny". Bilet na spektakl można kupować za pośrednictwem strony bilety.teatrsyrena.pl.

Premiera „Wypióra..." w Teatrze Syrena już 3 lutego 2024 r.Joanna Biesiaga
Materiał Teatru Syrena
30 stycznia 2024