Premiery u Andersena

Teatr Andersena zaprasza we wrześniu na premiery: "Alicji w krainie czarów" oraz "Pod kolor".

Lewis Carroll / Jack Timmermans

"Alicja w krainie czarów"

premiera 5 września 2015 (sobota) godz. 17.00

"Alicja w krainie czarów" Lewisa Carolla to utwór ikona: z wielowątkowej historii teatralni twórcy zazwyczaj sięgają po jeden lub kilka motywów, łącząc je, mieszając, by na nowo odczytać historię dziewczynki, która wpadła do nory królika.

Za każdym razem zastanawiamy się - kim jest Alicja? Ile ma lat? Jak traktować te wszystkie surrealistyczne obrazy i postacie, które - wydawałoby się - znamy tak dobrze z kolejnych ilustrowanych wydań utworu? Jako zabawę dziecka? Marzenie senne? Jak pisze Maciej Słomczyński w przedmowie do swojego przekładu Alicji: Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych...".

Mnogość kontekstów oraz odczytań przygód Alicji sprawia, że każda kolejna ich interpretacja - malarska, filmowa czy teatralna - daje możliwość zbudowania nowego, unikatowego dzieła.

Wersja przygotowywana przez zespół "Andersena" to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstaje wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru. Forma zabawy scenicznej zaproponowana przez twórców sprawia, że na chwilę każdy może zostać Alicją, jak i każdy może przemienić się w białego królika.

Dla widzów od lat 7 / Bilet 25zł (bilet na premierę 30zł)

DZIAŁ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA:

KAŻDY Z NAS MA W SOBIE COŚ Z ALICJI - warsztaty z zakresu pedagogiki teatru skierowane do nauczycieli, instruktorów, pedagogów, studentów i wszystkich, którzy wykorzystują w swojej codziennej pracy szeroko rozumiane narzędzia teatru (techniki dramy, teatr improwizacji, teatr włączający, techniki integracyjne). Szkolenie ma charakter ćwiczeń praktycznych i jest związane z premierą pedagogiczną spektaklu Alicja w krainie czarów. Prowadzenie: Anna Nowak

Terminy: 25 września (piątek) 13.30-16.30 - nauczyciele szkół podstawowych

26 września (sobota) 9.30-13.30 - nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Koszt: 30 zł

***

"POD KOLOR"

Kwadrat obok kwadratu. Kwadrat przy kwadracie. Każdy pasuje. Czerwony, zielony, niebieski, żółty i znów czerwony Pod każdym kwadratem kryje się tajemnica, coś puka, coś dźwięczy, czasem zaszczeka, a czasem ucieknie jak zajączek. Niektóre kwadraty rosną, żyją, przesuwają się i świecą. Z niektórych pada deszcz, inne - przynoszą słońce. Wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, zbadać i ułożyć własną historię. Zupełnie od nowa.

Spektakl "Pod kolor" powstał w ramach sceny inicjatyw aktorskich jako kontynuacja cyklu przedstawień dla "naj-najmłodszych" widzów i ich rodziców - ci, którzy widzieli już naszą "Pyzę na polskich dróżkach" i "Bucik Kopciuszka" znają sprawę i nie potrzebuję dodatkowych wstępów. Po raz kolejny nasi najmłodsi widzowie zasiądą w kameralnym gronie na teatralnym dywanie, a teraz tematem jest kolor i nasze z nim skojarzenia. Za pomocą plastycznych obrazów, prostych słów, światła i dźwięków będziemy testować reakcje najmłodszych podczas ich być może pierwszej wizyty w teatrze.

Premiera 12 września 2015, godz. 15.00 i 17.00

Spektakl dla widzów od 1 do 4 i ich rodziców.

DZIAŁ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA

POCZĘSTUJ SIĘ KOLOREM

Warsztat, połączony z premierą pedagogiczną spektaklu "Pod kolor", oferuje wskazówki, w jaki sposób prowadzić zajęcia z dziećmi opowiadające o świecie barw, kształtów i dźwięków. Nauczyciele poznają zabawy i ćwiczenia skoncentrowane wokół poszczególnych barw, podczas których dzieci będą poznawać otaczający ich świat za pomocą różnych zmysłów, posługiwać się kolorem, kształtem i fakturą jako symbolem i językiem komunikacji. /prowadzenie: Monika Dąbrowska-Jarosz/

Termin: 9 października 2015, piątek, godz. 13.30-16.30

Odbiorcy: nauczyciele przedszkoli

Koszt: 30zł(-) (-)
Materiał Teatru
31 sierpnia 2015