Propozycje teatralne

W twierdzeniu, że karnawał to wielki teatr nie ma przesady. Przez kilka zimowych tygodni w repertuarach teatrów dominują pozycje rozrywkowe, zrealizowane ku wspólnej, widzów i realizatorów, uciesze

Najpotężniejszą dawkę pogodnych przedstawień przygotowali organizatorzy III Katowickiego Karnawału Komedii, który trwać będzie od 22 do 31 stycznia. I to na dwóch scenach - w Teatrze Śląskim i Teatrze Korez - na których prezentowane będą nie tylko spektakle, ale także programy kabaretowe i muzyczne.
W bogatej ofercie przeglądu warto wyłuskać przedstawienie Krzysztof M. Hipnoza, zrealizowane przez Krzysztofa Maternę pod szyldem Teatru Polonia. Ten spektakl to prawdziwa niespodzianka, widz nie wie bowiem, co będzie oglądać. Każdego wieczoru Materna zaprasza innego aktora, któremu daje do rozwiązania jakieś, nieznane gościowi, zadanie teatralne.

Z ciekawością czekamy też na Bronisława Wrocławskiego, który przedstawi trzeci już monodram według Erica Bogosiana Obudź się i poczuj smak kawy. Aktor, korzystając ze swojej niezwykłej umiejętności natychmiastowej transformacji, na scenie tworzy galerię mężczyzn dotkniętych syndromem Piotrusia Pana, którym kłamstwo i blaga przychodzą równie łatwo, jak picie porannej kawy.

Przez 10 dni Karnawału Komedii zobaczymy 16 przedstawień, a wśród wykonawców m.in. Tomasza Karolaka, Krzysztofa Kowalewskiego, Jacka Fedorowicza, Artura Barcisia, Joannę Żółkowską, Tomasza Kota, Cezarego Żaka. Wystąpią teatry z Warszawy, Radomia, Łodzi, prezentować się będą także twórcy radiowi z niezawodnym Arturem Andrusem na czele.

Z kolei Gliwicki Teatr Muzyczny wznowił w styczniu najbardziej roztańczone i spontaniczne przedstawienie swojego repertuaru, High School Musical, które już zdobyło serca (bilety idą od ręki) publiczności. Miłośnikom pogodnej, acz spokojniejszej muzyki, Gliwice proponują musical 42nd Street - 42 Ulica;, zaś wielbicielom operetki nieśmiertelną i zabawnie zrealizowaną Hrabinę Maricę.
W chorzowskim Teatrze Rozrywki od lat kilkanaście tysięcy (policzono!) potencjalnych widzów życzy sobie kupować w karnawale bilety na... koncerty sylwestrowe, prawdziwą specjalność chorzowskiego zespołu.Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
9 stycznia 2010