Przegląd Piosenki na płytach

Trzydziestu pięciu artystów z okazji trzydziestolecia Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Tak wygląda dwupłytowy album dokumentujący historię Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki festiwalu, który zakończył się w niedzielę we Wrocławiu.


Wydawnictwo trafiło właśnie do sklepów muzycznych. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie laureatów konkursu z poprzednich lat. Kronika festiwalu na płytach ma już swoją dziesięcioletnią tradycję.

Na drugim krążku znalazły się utwory artystów, które ukazały się do 1994 r. Jacek Wójcicki śpiewa "Titine", Roman Kołakowski "Miasteczko Bełz - pół wieku później", a Edyta Geppert "Zamiast". Natomiast pierwszy krążek to wybrane kompozycje wykonywane przez laureatów przeglądu po 1994 roku aż do dziś.

"Wołanie Eurydyki" do muzyki Jerzego Satanowskiego i słów Jonasza Kofty w interpretacji Katarzyny Groniec czy "Pieśń o Millhaven" Nicka Cave\'a w wykonaniu Kingi Preis wciąż robią wrażenie. Na albumie są też piosenki Natalii Sikory (laureatka z 2005 roku) czy Wacława Miklaszewskiego (laureat z 2007 roku), którzy wielkiej kariery nie zrobili.

Dwupłytowa składanka to 150-minutowa porcja muzyki z brzmieniami od krainy łagodności przez jazz do bluesa. Ale przede wszystkim muzyczna lekcja historii wrocławskiego festiwalu.

Dla Czytelników mamy do rozdania cztery egzemplarze płyty. Albumy rozlosujemy wśród tych osób, które w poniedziałek o g. 12 wyślą mejla na adres: kultura@gazeta.wroc.pl z "PPA" w tytule.

"Laureaci Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1976-2008", Luna Music 2009, cena 29 zł.Marta Wróbel
POLSKA Gazeta Wrocławska
30 marca 2009