Przegląd spektakli i wernisaż

Bohaterką VIII odsłony Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Teatrze Bagatela w dniach 17 maja – 10 czerwca 2018 będzie Kamila Klimczak.

Kamila Klimczak urodziła się w Łodzi, gdzie pobierała nauki w klasie fortepianu i w PWSFTviT, studiowała także zaocznie na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.

Występowała w realizacjach Jana Szurmieja „Skrzypek na dachu" i „Zorba" w łódzkim Teatrze Muzycznym. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2005 rolami Duni w „Swidrygajłowie" wg „Zbrodni i kary" (reż. Janusz Gajos) i Kobiety w „Łożu" (reż. Karolina Szymczyk), a także dzięki wielu kobiecym maskom, które próbowała odsłonić w recitalu „W ciało wcielenia" (reż. Roman Dziewoński).

W tym samym roku debiutowała na scenie Bagateli jako Lekarz Walentyna w „Nocy Walpurgii" (reż. W. Śmigasiewicz). Z równym powodzeniem odnajduje się w rolach śpiewanych i komediowych, co dramatycznych, znakomicie czuje się w repertuarze klezmerskim i kabaretowym, ale także lirycznym.

Ma w dorobku role Emilii w „Othellu" (reż. M. Sobociński), panny Bürstner w adaptacji „Procesu" (reż. W. Śmigasiewicz) i Petry w „Woyzcku" (reż. A. Domalik). Zagrała – śpiewająco – Boginię w „Oblężeniu" i „Kobietę z Kulą u Nogi w „Nas w finale". Gościnnie występuje w Teatrze STU i w Teatrze Jaracza w Łodzi. W 2006 dołączyła do zespołu Piwnicy pod Baranami, a od 2008 współpracuje z Leopoldem Kozłowskim przy koncertach muzyki żydowskiej. Jej debiutancka płyta z piwnicznym recitalem „Rysy na życiorysie" ukazała się w 2011.

Wystąpiła również w filmach „Jedna noc" (2005) i „Heniek" (2010).

Zdobywczyni licznych wyróżnień wokalnych i aktorskich, m.in. I Nagrody na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie oraz Nagród Specjalnych: Ambasady Francuskiej i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej (2004); Nagrody dla Najlepszej Aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkani/Encounter 2005 w Brnie; Nagrody Publiczności za najbardziej elektryzującą rolę żeńską na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2005); I Nagrody na Przeglądzie Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A.(Ostatni Bastion Obrony Rozumu Artystycznie) w Poznaniu (2006). Lubi różowe wytrawne wino.

W ramach przeglądu spektakli z jej udziałem Teatr Bagatela zaprasza na:
- „Kłamstwo ...o miłości": 17-18 maja, 19.15, Duża Scena;
- „Najdroższego": 22-24 maja, 16.00 i 19.15, Duża Scena;
- „Mefista": 31 maja-3 czerwca, 18.00, Strefa K-805;
- „Szaleństwa nocy": 8-9 czerwca, 19.15; 10 czerwca, 17.00, Scena na Sarego 7.

10 czerwca po spektaklu „Szaleństwa nocy" (ok. 18.35) Teatr Bagatela zaprasza Widzów na spotkanie z bohaterką festiwalu, które poprowadzi gość specjalny.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Kamila Klimczak w obiektywie Piotra Kubica" w foyer Dużej Sceny przy Karmelickiej 6.

Wernisaż odbędzie się na inaugurację festiwalu 17 maja ok. 20.45 po wieczornym pokazie „Kłamstwa".(-) (-)
Materiał Teatru
1 czerwca 2018
Portrety
Kamila Klimczak