Publiczność podzielona

Prapremiera spektaklu muzycznego Pawła Demirskiego "Bierzcie i jedzcie" w reżyserii Moniki Strzępki odbyła się w sobotę wieczorem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Spektakl podzielił publiczność - połowa widzów nagrodziła go owacją na stojąco.

Tym razem pracujący w duecie twórcy wzięli na warsztat jedzenie, które w naszej kulturze nierzadko jest opresją i obsesją. Akcja rozgrywa się w organizmie 47-letniego mężczyzny, który przeżywa poważny kryzys.

Bohaterami są m.in. jego serce, serotonina, kobieta - dieta, cholesterol, zdrowa żywność czy blaszka miażdżycowa. Rozmawiają i śpiewają m.in. o tym, jak proste było jedzenie w dzieciństwie potraw przygotowanych przez babcię i jak smakują dania przyrządzane z "bezsensownie drogiej" zdrowej żywności na strzeżonym "wegeosiedlu".

- Ten spektakl stawia pytania "ogólnocywilizacyjne": skąd człowiek współczesny czerpie wiedzę? Czy jego poglądy są "własne"?, czy może niezauważenie mu się je wszczepia? Co i dlaczego nazywa prawdą, a co kłamstwem? Czym jest nauka i czy można się powoływać na jej bezinteresowność skoro pieniędzmi na badania zarządzają korporacje? Motorem działań zaś jest owa powszechna moda na zdrowe jedzenie, diety i obsesje odchudzania - powiedział przed spektaklem Paweł Demirski.

Scenografię zaprojektował Michał Korchowiec. Szczególne wrażenie robiła specyficzna kurtyna na początku spektaklu przypominająca pośladki - aktorzy wyszli na scenę przez odbyt. Autorem muzyki jest Jan Suświłło, za choreografię odpowiada Cezary Tomaszewski.

Wystąpili m.in. Elżbieta Okupska, Dariusz Niebudek i Radomir Rospondek (wszyscy gościnnie), Alona Szostak i Izabella Malik oraz zespół wokalny, baletowy i orkiestra Teatru Rozrywki pod dyrekcją Jerzego Jarosika.

To już kolejny muzyczny spektakl Strzępki i Demirskiego na scenie Teatru Rozrywki. Dwa lata temu zrealizowali tam "Położnice szpitala św. Zofii".

Monika Strzępka studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała "Polaroidami" Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie (2004). Od roku 2006 tworzy duet realizatorski wraz z Pawłem Demirskim i reżyseruje jego dramaty na scenach w całym kraju.(-) (-)
(PAP)
17 grudnia 2013
Spektakle
Bierzcie i jedzcie
Portrety
Monika Strzępka