Pytanie o naturę zła

„Wiele demonów" według powieści Jerzego Pilcha łączy napięcie kryminalnej zagadki, metafizyczne pytania o ludzką naturę i mistrzowski humor pisarza z Wisły.

W Sigle, w której trwa odwieczna wojna lutrów z katolikami, prym wiodą dwie niezwykłe córki pastora, siostry Mrak. Skąd się bierze ich charyzma? Czy to tylko przejaw ponadprzeciętnej inteligencji, czy może konszachty z demonami, w które wierzy się w wiosce równie mocno jak w Boga i przesądy? Pytania mnożą się tym bardziej, że pewnego dnia młodsza z sióstr, Ola, znika bez śladu, a zdarzenie to na dobre zmienia życie niewielkiej wspólnoty.

Reżyser spektaklu, Jacek Głomb, umiejętnie wyczuwa nastroje prozy Pilcha. Potrafi wydobyć z niej luterski realizm magiczny, tak dobrze znany z wiślańskich powieści autora, ale też jej absurdalny i inteligentny humor. Tworzy pełnokrwiste postacie, zawieszone popytanie o naturę złamiędzy realnością małej protestanckiej społeczności lat 60., a tajemniczym światem, który „opowiadają nasze demony".

To rzeczywistość na równi zabawna, co mroczna, w której żart miesza się z niepokojem, a anegdota z łatwością przemienia w .(-) (-)
Materiał Teatru
18 stycznia 2019
Spektakle
Wiele demonów
Portrety
Jacek Głomb