Ratajczak w miejsce Majewskiego

Z końcem roku odszedł z Teatru im. Szaniawskiego dotychczasowy dyrektor artystyczny Sebastian Majewski, który przechodzi do Teatru Starego w Krakowie. Jego miejsce zajmie Piotr Ratajczak.

Na kolejne trzy sezony marszałek województwa zawarł za to kontrakt z dotychczasową dyrektor naczelną teatru, Danutą Marosz.

Piotr Ratajczak jest reżyserem współpracującym z teatrami w całym kraju. Jest członkiem komisji artystycznej Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie oraz organizatorem Festiwalu M-Teatr w Koszalinie. W Wałbrzychu publiczność zna go z realizacji "Bohatera Roku" oraz granego nadal "Sorry, Winnetou".

Wałbrzyszanie lubili "Bohatera Roku", bo to historia z bohaterem wałbrzyskim w roli głównej, który po awansie do showbusinessu wraca do swojej małej ojczyzny.

"Sorry, Winnetou" to historia dowcipna z drugim dnem, która także cieszy się popularnością wśród widzów.

- Spodziewam się wiele dobrego po Piotrze Ratajczaku. Piotr jest osobą umiejącą skupiać pozytywną energię - mówi dyrektor Danuta Marosz.

Piotr Ratajczak ma 37 lat, ukończył wydział reżyserii w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Przez pierwszą część roku 2013, do końca sezonu teatralnego, będzie w Wałbrzychu współpracował z Sebastianem Majewskim, autorem profitu artystycznego "zapomnij, zapomnij".

- Szykujemy się do 50. sezonu naszego teatru i jedną z pierwszych inicjatyw Piotra Ratajczaka jest pomysł, żebyśmy wrócili do zwykłych ludzi. Przyszły sezon miałby tytuł "Żadnych herosów, żadnych bohaterów" - mówi Danuta Marosz. Wałbrzyscy realizatorzy sięgnęli więc do pamiętników wałbrzyszan -19 autorów na ponad 600 stronach zapisało swoje widzenie miasta.

Po obróbce dramaturgicznej pamiętniki mają stać się kanwą dla pierwszego w reżyserii Ratajczaka - jako dyrektora artystycznego - spektaklu.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego zaakceptował także koncepcję pracy wałbrzyskiego teatru na trzy kolejne sezony autorstwa Danuty Marosz. Tym samym 31 grudnia wygasa kontrakt dyrektora naczelnego, a 1 stycznia 2013 roku zostanie zawarty nowy na kolejne trzy lata.(-)
Tygodnik Wałbrzyski
5 stycznia 2013