Rita Gombrowicz napisze książkę o swoim życiu

Rita Gombrowicz była gościem na "Imieninach Witolda", imprezie zorganizowanej w niedzielę przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia w dniu, w którym zwyczajowo pisarz obchodził swoje imieniny.

- Chciałabym opisać te 45 lat po śmierci Gombrowicza, pokazać polskim czytelnikom to, co przez ten czas działo się z jego twórczością, jak ja nad nią pracowałam . To projekt, nad którym obecnie pracuję - powiedziała uczestnikom spotkania wdowa po pisarzu.

Rita Gombrowicz opowiadała o swoim związku z Witoldem. Zdradziła, że kiedy po kilku miesiącach, od kiedy zamieszkali razem w 1964 r., pisarz zaproponował jej ślub, odmówiła, bo - jak powiedziała - była przeciwna instytucji małżeństwa.

 64-letni Witold i o 30 lat od niego młodsza Rita pobrali się po czterech latach, na rok przed śmiercią pisarza; Gombrowicz miał poważne problemy ze zdrowiem. Zależało mu na tym, by - jak mówiła - to ona, już jako żona, zajęła się jego twórczością. - Nie można powiedzieć, że nasz ślub był romantyczny, ale gdybym nie była z Witoldem przez te pięć lat, to nie zostałabym jego żoną. To był los, takie przeznaczenie - mówiła Rita Gombrowicz.

 Wdowa po pisarzu zaznaczyła, że ważnym wydarzeniem w jej życiu było opublikowanie w maju intymnego dziennika Gombrowicza pod tytułem "Kronos", do czego przez wiele lat się przygotowywała. - Ja stawałam się tym kim teraz jestem, pracując nad twórczością Gombrowicza - stwierdziła Rita Gombrowicz. Twórczość swojego męża opisała jako "energetyczną kulę", która napędzała ją do dalszej pracy. - Gombrowicz pozostawił mi swoją spuściznę, więc codziennie się nią zajmowałam. Witold był obecny za moim pośrednictwem, ja pracowałam nad dziełem Witolda - stwierdziła.

 Spotkanie z Ritą Gombrowicz odbyło się w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cyklem tym Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o przypadającej w tym roku 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy, po trwającej niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej. Wcześniej odbyło się spotkanie z Jorge Lavellim, reżyserem paryskiego spektaklu "Ślubu", który otworzył dramatowi Gombrowicza drogę na światowe sceny.

 Rita Gombrowicz (ur. 1935 r. w Kanadzie, mieszka we Francji ) jest pisarką i teoretykiem literatury francuskiej oraz kuratorką prac Gombrowicza. Dzięki jej staraniom książki Gombrowicza co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś przetłumaczono je na 37 języków. Rita Gombrowicz wydała dwie książki biograficzne: "Gombrowicz w Argentynie" i "Gombrowicz w Europie". W maju tego roku opublikowała dziennik intymny Gombrowicza pod tytułem "Kronos".(-) (-)
(PAP)
10 września 2013