Robimy festiwal!

Wczoraj, tj. 25 czerwca w siedzibie Teatru Korez odbyła się konferencja prasowa poświęcona 11. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego, który w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury zagości już 4 lipca i trwać będzie do 30 sierpnia.

Teatralne lato wypełnione zostało spektaklami dla dorosłych (w soboty), przedstawieniami dla dzieci (w leniwe niedzielne popołudnia) oraz czterema wieczorami kabaretowymi dla wielbicieli tego rodzaju rozrywki. Zrezygnowano z koncertów muzycznych, gdyż, jak przyznali organizatorzy festiwalu, kryzys zajrzał w oczy sponsorom i darczyńcom LOTu. Ale, jak zapewniała dyrekcja Górnośląskiego Centrum Kultury (współorganizator LOTu), o koneserach muzycznych klimatów również nie zapomniano, albowiem na kilka dni przed 11. LOTem w GCKu odbędzie się Festiwal Muzyki Śródziemnomorskiej, będący swoistym prologiem do wydarzeń teatralnych.

Wracając do teatru  - wśród tegorocznych prezentacji festiwalowych nie wolno przegapić występów lubelskiego Teatru Provisorium, który wystąpi z głośnym spektaklem "Emigranci". Pośmiać zaś będziemy się mogli na spektaklach warszawskiego Teatru Montownia ("Utwór sentymentalny na czterech aktorów") czy Teatru Centralnego z Lublina ("Kamienie w kieszeniach").

W trakcie LOTu oprócz prezentacji spektakli oraz wieczorów kabaretowych odbywać się będą również warsztatu teatralne adresowane do dzieci, gimnazjalistów oraz młodzieży licealnej. Przez pełne dwa miesiące uczestnicy pracować będą nad pokazami teatralnymi oraz zgłębiać poszczególne elementy wiedzy teatralnej od tworzenia muzyki i scenografii po promocję spektaklu oraz krytykę teatralną.  Pokazy powarsztatowe odbędą się przed spektaklami LOTu. 

Szczegóły na temat festiwalu oraz warsztatów na stronach GCKu, Teatru Korez oraz na wwww.letniogrodteatralny.plMarta Odziomek, l: martao, h: mod123
Dziennik Teatralny Katowice
26 czerwca 2009