Rodzina Poszepszyńskich w letniej ramówce

22 czerwca radiowa Dwójka wprowadza letnią ramówkę. Słuchaczy czekają m.in. relacje z wakacyjnych festiwali muzycznych, najlepsza literatura w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów oraz przedsmak najważniejszego wydarzenia kulturalnego tego roku - XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Na antenie pojawi się również kultowa "Rodzina Poszepszyńskich".

Atmosferę nadchodzącego Konkursu Chopinowskiego poczują miłośnicy dwóch sobotnich audycji o godz. 14.00. Trzy razy w miesiącu w "Dużej czarnej" Przemysław Psikuta przedstawi nagrania chopinowskie z nieznanej dotychczas szerokiej publiczności kolekcji Jana Webera. Natomiast raz w miesiącu w "Płytowym Trybunale Dwójki" Jacek Hawryluk wraz z gośćmi oceni najwybitniejsze interpretacje utworów naszego narodowego kompozytora.

Program 2 przygotował na wakacje wiele dodatkowych muzycznych atrakcji. Od poniedziałku do piątku w paśmie "Poranek Dwójki" (godz. 6.00-9.00) zabrzmią standardy jazzowe i ich wcielenia w różnych wykonaniach wraz z komentarzem, czyli "Śpiewnik jazzowy". Przed południem, również w dni powszednie, w konkursie "Płyta na lato" będzie można wygrać albumy wydane przez Warner Music Poland. A o godz. 19.00 w cyklu "Podróż na jeden koncert" Dwójka nada transmisje i relacje z najważniejszych europejskich i krajowych festiwali, wśród których znajdą się: Chopin i jego Europa, Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu, Muzyka w Raju w Paradyżu, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, a także EtnoKraków - superfestiwal stanowiący koalicję dwóch prestiżowych wydarzeń: 36. Euroradio Folk Festival oraz 17. Rozstaje/Crossroads Festival Kraków. Ponadto Program 2 rozszerzy czas nadawania audycji poświęconych muzyce filmowej ("Muzyka w kadrze") i musicalowej ("Ten cały musical"), które zostaną przeniesione z niedzieli na sobotę (godz. 17.00). Na ich miejsce w niedzielę pojawi się nowa audycja "Pora koncertowa", stanowiąca doskonałe muzyczne tło dla wakacyjnego odpoczynku.

Dwójka nie zapomni latem o wielbicielach literatury, słuchowisk i pasjonujących rozmów o kulturze. W nadawanych od poniedziałku do piątku pasmach "To się czyta latem" (godz. 9.45) oraz "Książka do słuchania" (godz. 19.10) będzie można poznać nowości książkowe oraz literacką klasykę w doskonałych interpretacjach znanych aktorów (np. Mariusz Benoit przeczyta "W oczach Zachodu" Josepha Conrada), a o godz. 18.00 wysłuchać gorących dyskusji o kulturze z udziałem ekspertów, naukowców i krytyków ("O wszystkim z kulturą"). W soboty o godz. 19.00 Program 2 przypomni słuchowiska przygotowane w ostatnich latach wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, natomiast w niedzielne wieczory kultowy serial Macieja Zembatego i Jacka Janczarskiego "Rodzina Poszepszyńskich".

Propozycją na lato będzie również niedzielny "Atlas polskich podróżników" (godz. 12.00), w którym Dwójka ukaże świat widziany oczami naszych rodaków.

Letnia ramówka Programu 2 będzie obowiązywać do 13 września br.(-)
Mateirał Organizatora
23 czerwca 2015
Teatry
Polskie Radio