Rozrywka rodem z Półwyspu Iberyjskiego

Najlepsze połączenie pomiędzy Gliwicami a Hiszpanią? Oczywiście przez Gliwicki Teatr Muzyczny! W tym roku Impresariat GTM zaprasza na trzecią już edycję "Hiszpańskiego Lata"! W upalne letnie dni najlepiej podkręcić jeszcze nieco temperaturę emocjom - czekają nas zatem cztery dni intensywnej rozrywki w najlepszym stylu, rodem z Półwyspu Iberyjskiego.


Już w czwartkowy wieczór (27 czerwca) zawita do nas Tańcząca Hiszpania, która nie opuści nas aż do piątkowej nocy. Zapraszamy wtedy na Scenę Bajka w Kinie Amok, gdzie odbędzie się projekcja widowiska taneczno-muzycznego Carlos Saura - "Flamenco Hoy" 3D. Dzięki najnowszej technologii kina, będziemy mogli stanąć pomiędzy tancerzami i poczuć przepływające przez ich ciała wibracje pełne rozpalonego słońca i gorących namiętności. Nikt nie potrafi tworzyć tak poruszających filmów o flamenco, jak Carlos Saura - tego wydarzenia nie można więc przegapić! Na tym jednak nie koniec! Już następnego dnia zobaczymy roztańczone, pełne pasji i namiętności, najnowsze widowisko taneczne GTM, "Carmen" w reżyserii i choreografii Roberta Balogha. Historia pięknej hiszpańskiej Cyganki z pewnością podgrzeje krew nas zych widzów. Zwłaszcza, że będą ją mogli obejrzeć zaledwie kilka dni po premierze! Przez dwa dni, w Gliwicach królować więc będzie flamenco.

Po tych pełnych emocji wieczorach zapraszamy na Łacińską Sobotę (29 czerwca), która zapewni nam zabawę w iście tradycyjnym latynoskim stylu. Tego dnia wystąpi przed Państwem Rei Ceballo y Calle Sol - międzynarodowy projekt zapoczątkowany przez legendarnego kubańskiego kompozytora i pianistę Reinaldo Ceballo, pierwszego popularyzatora muzyki latynoskiej granej "na żywo" w Polsce. To doskonała okazja, by usłyszeć zespół doceniany i nagradzany na festiwalach na całym świecie. Ten polsko-kubański skład zapewni nam wieczór pełen tradycyjnej salsy połączonej z muzyką poważną i jazzem, przybliżając w ten sposób publiczności klimat karaibskich wysp. Nieco później czeka nas "Fiesta Mexicana" z zespołem Cafe y Son. Zespołowi złożonemu z rodowitych Latynosów - który zagra dla naszej publiczności zarówno utwory z tradycyjnego latynoskiego repertuaru, jak i te bardziej znane - towarzyszył będzie znakomity trębacz jazzowy, Piotr Schmidt. Wieczór w klimacie latino na pewno nie pozwoli nam na choćby chwilę nudy i porwie do zmysłowego tańca nawet tych, którym wydawało się, że nie umieją tańczyć.

Po trzech dniach pełnych wrażeń należy nam się Niedzielna Sjesta! Zaczynamy już w samo południe, kiedy to w Ruinach Teatru Victoria zagości LXXXII Krakowski Salon Poezji w Gliwicach. Tym razem będziemy mogli posłuchać utworów największego poety Hiszpanii okresu Złotego Wieku, Pedra Calderona de la Barca. Przeczyta ją dla nas Jacek Romanowski, a oprawę muzyczną stworzy - specjalizujący się w graniu starych pieśni hiszpańskich i galicyjskich - zespół LIARMAN. Na koncert tej grupy zapraszamy również późnym popołudniem. Artyści w swoim bogatym repertuarze (oprócz, wymienionych już, starych pieśni) mają także utwory o charakterze folkowym oraz dzieła wielkiego poety, jaki m był Federico Garcia Lorca. Wieczorowi temu towarzyszyć będzie pokaz legendarnej hiszpańskiej szkoły jazdy konnej "Doma Vaquera", który zaprezentuje Anna Izdebska. Hiszpanom udało się stworzyć niepowtarzalny styl jeździecki, którym zachwycamy się do dziś. Jest to więc obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników kunsztu jazdy konnej. Również ci, którzy potrafią docenić wyśmienity smak hiszpańskiego wina oraz muzyki na żywo, znajdą tu coś dla siebie Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym będzie multimedialny pokaz "Arabska Andaluzja" przygotowany przez Szkołę Języków Obcych "Romanica" w Gliwicach. Nasz wieczór pełen relaksu zakończy pokaz filmu "Droga życia" w reżyserii Emilio Esteveza. Ten piękny i refleksyjny film - opowiadający o niezwykłym spotkaniu na Camino de Santiago, znanym też jako Szlak Świętego Ja kuba - zapewni nam chwile pełne śmiechu oraz wzruszeń, kończąc tym samym nasze tegoroczne spotkanie z kulturą Hiszpanii.

Zapraszamy więc Państwa na nieco wcześniejszy, bo czerwcowy urlop. Spędźmy razem te cztery dni w pełnej rozpalonego słońca i gorących namiętności Hiszpanii! Dajmy się porwać dzikiemu flamenco, bawmy się przy latynoskiej muzyce, a potem odpocznijmy w leniwą niedzielę. Miłośników dobrej zabawy oraz fanów iberyjskiej kultury nie może tu zabraknąć! Ole!(-)
Materiał Teatru
21 czerwca 2013