Rozstrzygnięcie

Edgar Dulka z Litwy zdobył Grand Prix kończącego się w sobotę w Białymstoku XIX Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Wyniki ogłoszono w sobotę podczas koncertu galowego w Białostockim Teatrze Lalek

"Kresy" to prestiżowa impreza kulturalna organizowana w środowiskach polskich za granicą. Jej finał co roku odbywa się w grudniu w Białymstoku. W tym roku w eliminacjach w 13 krajach rywalizowało ponad 2,7 tys. recytatorów w różnym wieku. W finale w Białymstoku o nagrody walczyło około 30 najlepszych w kategorii wiekowej powyżej szesnastego roku życia.

Główną ideą konkursu jest pielęgnowanie polszczyzny wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju, popularyzacja literatury polskiej, a także podtrzymywanie więzi polonusów z rodzinnym krajem.

Pierwszą nagrodę w konkursie przyznano Dorocie Moli z Czech. Jej także swoją nagrodę przyznała publiczność. Dwie równoległe drugie nagrody przypadły Ewelinie Czemierys z Litwy oraz Konstantemu Szewczukowi z Białorusi. Trzy trzecie, także równoległe nagrody dostali: Martina Zajac z Czech, Anna Babiczewa z Ukrainy oraz Maria Michajłowa z Bułgarii.

16-letnia Anna Babiczewa ze Lwowa w finale "Kresów" znalazła się po raz pierwszy, choć w konkursie startowała już piąty raz. PAP powiedziała, że bardzo interesuje ją poezja, lubi zwłaszcza wiersze białe. Babiczewa jest uczennicą 10-ej klasy w polskiej szkole średniej nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie, chce studiować dziennikarstwo w Krakowie i do tego się przygotowuje. W konkursie recytowała wiersze Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej.

Specjalną nagrodą za interpretację utworu Adama Mickiewicza uhonorowano Andrzeja Moskalczuka z Białorusi.

Konkurs powstał przed laty z myślą o uczczeniu 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, która była uroczyście obchodzona podczas finału konkursu w Białymstoku w 1998 roku (przed 1998 rokiem "Kresy" odbyły się siedem razy). Utwory wieszcza były wówczas obowiązkowe w konkursie. Od kilku lat tak już nie jest. Jednak Mickiewicz w recytacjach młodych Polonusów jest wciąż obecny.

Konkurs organizuje od lat Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska pod patronatem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Imprezę wspierają finansowo Senat RP oraz władze Białegostoku, a także samorząd województwa podlaskiego.(-)
PAP
13 grudnia 2010