Rusza Międzynarodowa Konferencja Tańca

W niedzielę rozpoczyna się XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Do 7 lipca na deskach Śląskiego Teatru Tańca zobaczymy kilka niezwykłych projektów tanecznych, w tym światową legendę tańca – belgijską Ultima Vez.

8 dni, kilkanaście spektakli, kilkadziesiąt warsztatów, setki młodych tancerzy i tysiące widzów. Bytom po raz 20.ty stanie się stolicą tańca współczesnego w Posce. W siedzibie Śląskiego Teatru Tańca trwają ostatnie przygotowania do podjęcia gości z całego świata. – Organizacja międzynarodowego przedsięwzięcia jakim jest nasza Konferencja i Festiwal jest niełatwym przedsięwzięciem, ale jestem przekonany, że sprostamy oczekiwaniom naszych gości – zarówno tych, którzy zasiądą na widowni, jak i tych, którzy pojawią się na scenie – mówi dyrektor Śląskiego Teatru Tańca, Adrian Lipiński.

Impreza organizowana w Bytomiu łączy prezentacje na scenie głównej, warsztaty z udziałem pedagogów z całego świata oraz projekty specjalne dedykowane bytomskiej społeczności. – Pokazujemy taniec w wielu aspektach. Obok wielkich artystów spotkamy się na warsztatach terapii przez ruch, zorganizujemy Małą Konferencję Tańca przeznaczoną dla dzieci. Specjalny blok warsztatowy dedykujemy najstarszym fanom tańca – wylicza dyrektor Lipiński.

Niewątpliwym atutem tegorocznej edycji XX Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu jest prezentacja spektaklu-legendy belgijskiej formacji Ultima Vez „What does body not remember". Spektaklem tym wielką karierę rozpoczął twórca grupy - Wim Vandekeybus. W Bytomiu zobaczymy odświeżoną wersję spektaklu, który po raz pierwszy prezentowany był 1987 roku w holenderskim Haarlem. Co przyniesie tuning artystyczny A.D. 2013 dowiemy się 6 lipca, kiedy Ultima Vez pojawi się w Bytomiu. Wcześniej na deskach Śląskiego Teatru Tańca zobaczymy między innymi Annę Piotrowską, Lubelski Teatr Tańca, niemieckie Folkwang Dance Studio czy niezwykły duet z Izraela: Yossiego Berga i Odeda Grafa.

Różnorodność prezentowanych technik tańca, biegunowo różne temperamenty artystyczne, mnogość warsztatów, a także liczne imprezy towarzyszące. Święto tańca w Bytomiu potrwa do 7 lipca. Czy tegoroczny jubileusz będzie kolejnym wydarzeniem, które wpisze się do annałów historii teatru tańca w Polsce? O tym przekonamy się już za kilka dni.

Więcej informacji na temat Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej udziela Justyna Jesionek z Biura Prasowego imprezy (justyna@panpikto.pl, GSM 695 471 750).(-) (-)
Materiał Teatru
29 czerwca 2013