Rządzi nami pożądanie

Czternastą produkcją Teatru Miejskiego w Gliwicach będzie „Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Jabrzyka. Premiera zaplanowana jest na 24 marca 2018 roku. Pokaz przedpremierowy – 23 marca. Kolejne prezentacje 25 marca, 5 i 8 kwietnia na Dużej Scenie przy ul. Nowy Świat.

Nowy Orlean, kolebka jazzu i królestwo Duke'a Ellingtona. Miasto spleenu, drapieżnych namiętności i francuskich pączków. Po sąsiedzku, przy Desire Street, mieszkają dwa małżeństwa – Stanley i Stella oraz Eunice i Steve. I oto do Stelli przyjeżdża siostra, której obecność staje się katalizatorem dla zmysłów w dotychczas hermetycznie zamkniętym małżeńsko-sąsiedzkim układzie.

„Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa od 1947 roku, kiedy miał premierę na Broadwayu, nie schodzi z teatralnych scen. Jego filmowa ekranizacja otrzymała cztery Oscary i nie ma chyba kraju, w którym „Tramwaj..." nie byłby pokazywany. Nasze ludzkie żądze – cielesności, miłości, władzy – okazują się być dojmująco aktualne, niezależnie od czasu i kontynentu. Choć na co dzień sobie tego nie uświadamiamy, rządzi nami pożądanie. Wystarczy impuls i sprawia, że w jednej sekundzie potrafimy zerwać wyhodowane przez lata maski. I wejść w trans.

Wyzwalającym namiętność bodźcem jest kobieta. Niezwykle zmysłowa, ba, frywolna Blanche, świadoma swej atrakcyjności i odmienności. Bardzo bezpośrednia, czasem histeryczna. Nikt nie wie, czy to, co mówi, jest prawdą, czy fikcją – te kategorie dla niej nie istnieją. Liczy się tylko pożądanie.

Kontrapunktem jest dla niej oczywiście samiec alfa. To on, Stanley, był do tej pory królem świata. A ponieważ władca może być tylko jeden, zatarg i próba sił są nieuniknione.

Jacek Jabrzyk swój spektakl oparł na najnowszym przekładzie autorstwa Jacka Poniedziałka. Na scenie w roli Blanche zobaczymy gościnnie Mirosławę Żak (Blanche), laureatkę indywidualnych nagród aktorskich na festiwalach takich jak Rzeczywistość Przed-stawiona czy Koszalińskie Konfrontacje Młodych oraz znanych z kinowego ekranu Mateusza Nędzę (Stanley) i Mateusza Korsaka (Steve). Towarzyszyć im będą gliwiccy aktorzy: Izabela Baran (Eunice), Dominika Majewska (Stella) i Łukasz Kucharzewski („Mitch").(-) (-)
Materiał Teatru
12 marca 2018
Portrety
Jacek Jabrzyk