Scena na przekór zimie

Spektakle, performance, spotkanie z dramaturgiem i próby czytane - zapowiada się intensywny marzec dla teatralnych bywalców.

Dla starszych widzów czeka "Drugie zabicie psa" wg Marka Hłaski, dla najmłodszych - przygody ulubionej psotnej "Pchły Szachrajki". Ale to nie wszystko. Na początek miesiąca Teatr Polski przygotował wiele atrakcji. "Performing lecture" Pawła Sztarbowskiego i Michała Zadary poświęcone będzie zapomnianemu i nigdy nie wystawionemu dramatowi Mikołaja Reja. "Kupiecz, to jest Kształt a podobieństwo Sądu Bożego ostatecznego" wydane zostało po raz pierwszy w 1549 r. Autorzy projektu chcą postawić pytanie o szukanie klucza do tekstów dawnych i zastanowić się, czy i w jaki sposób traktat o zbawieniu pisany na styku średniowiecza i renesansu przez autora mocno zaangażowanego w sprawy reformacji religijnej da się przełożyć na dzisiejsze realia. Na performance zapraszają w poniedziałek na górne foyer teatru na godz. 18. wstęp wolny.

Następnego dnia Łukasz Chotkowski, dramaturg i reżyser spektakli "O zwierzętach" oraz "Łaknąć" podyskutuje ze studentami. W czasie Aneksu zeszłorocznego Festiwalu Prapremier zaprosił on teatromaniaków na spotkanie w ramach przygotowań do wystawienia sztuki Sarah Kane. Teraz, już po premierze spektaklu zachęca do dalszego ciągu rozmowy.

Jakie były największe problemy, na które ekipa TPB natrafiła w trakcie pracy nad Łaknąć? Na ile dialog z Kane zmienił Łukasza Chotkowskiego, a na ile dialog z Chotkowskim zmienił Kane? Jak rodziły się pomysły inscenizacyjne w najnowszej premierze TPB? Ile Sarah Kane ma jeszcze do powiedzenia dzisiejszym bydgoszczanom? Odpowiedzi na te (i inne) pytania - na organizowanym przez Studenckie Koło Literaturoznawców UKW otwartym spotkaniu z Łukaszem Chotkowskim, we wtorek o godz. 17 w budynku UKW na ul. Grabowej 2, s. 114.

Na tych, którzy nie mogą doczekać się projektu Czechow Saga, będą mogli zobaczyć, jak wyglądają prace nad jedną ze sztuk. Na próby otwarte "Czajki" zaprasza reżyser, Wiktor Rubin. Początek w środę o godz. 18 i czwartek o godz. 12. Wstęp wolny.Michalina Łubecka
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
28 lutego 2009