Second life tańczy

W piątek premiera spektaklu "La, La Land" w Śląskim Teatrze Tańca.

Pod koniec kwietnia tradycyjnie będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tańca. Tegoroczne obchody zbiegają się z 200. rocznicą śmierci wielkiego reformatora sztuki tańca - francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges\'a Noverre\'a. To właśnie na jego cześć święto tańca zostało ustanowione. Jednak miłośnicy tańca współczesnego w naszym regionie będą mieli powody do świętowania już wcześniej. 

Na piątkowy wieczór zaplanowano pokaz najnowszej premiery Śląskiego Teatru Tańca. Wieczór będzie o tyle szczególny, że zespół zatańczy choreografię Jacka Łumińskiego, założyciela i dyrektora ŚTT. 

Ci, którzy bywają na Międzynarodowej Konferencji Tańca w Bytomiu, na pewno z zainteresowaniem podglądają jego pracę warsztatową i mogą nawet uczestniczyć w jego mistrzowskich kursach. W październiku 2008 roku oglądaliśmy ostatnią jego pracę z zespołem śląskich tancerzy "Panopticom albo/i Przypowieść o maku". Po ponadrocznej przerwie czeka nas kolejny pokaz choreograficznej pracy Łumińskiego. 

Do projektu "La, La land" zaprosił siódemkę tancerzy. Inspiracją do spektaklu były wirtualne światy, tzw. Immersive Technologies, oraz wykorzystywane coraz powszechniej wszelkie rodzaje symulacji. Zanurzenie się w inną rzeczywistość, immersja pochodzi od astrologicznego zjawiska wejścia jednego ciała niebieskiego w cień drugiego. Potrzeba bycia kimś innym jest jedną z największych pokus współczesności. Wystarczy prześledzić karierę wirtualnego świata Second Life, który udostępniono użytkownikom w 2003 roku. Do podobnego świata wyobrażeń, ze zmienną, dowolną osobowością, wirtualnym alter ego Jacek Łumiński zaprosił tancerzy. Na scenie zatańczą: Korina Kordova, Agnieszka Doberska, Anna Piec, Sebastian Zajkowski, Tomasz Graczyk, Daniel Galaska, Robert Wasiewicz (student specjalizacji Aktor Teatru Tańca PWST). Wizualizacje do spektaklu przygotował Aleksander Joachimiak. W nowym, lepszym, wirtualnym świecie natura zmysłowego doświadczenia oraz ludzkich emocji zostały po raz kolejny wystawione na próbę. Spektakl "La, La, Land" w piątek o godz. 19 w sali Śląskiego Teatru Tańca. Bilety kosztują 15 i 20 zł (wejściówka 8 zł).Aleksandra Czapla-Oslislo
Gazeta Wyborcza - Katowice
9 kwietnia 2010
Spektakle
La, La Land